Slovákov čaká rok prevencie: Pozrite sa, na aké doplnkové vyšetrenie máte nárok u zubára

04.02.2019

V rámci Národného onkologického programu odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR populačný skríning zameraný na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníka a krčka maternice. Len vďaka preventívnym prehliadkam je možné ochorenie zachytiť včas. Pozrite sa, na aké vyšetrenia máte nárok.

 

Populačný skríningový program rakoviny hrubého čreva a konečníka sa začal 1. fázou na vzorke 20-tisíc ľudí. „Na test na okultné krvácanie raz za dva roky majú nárok muži a ženy nad 50 rokov. Pri pozitívnom výsledku bude pacient odoslaný na ďalšie odborné vyšetrenie, alebo kolonoskopiu,“ hovorí štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik. U mužov je kolorektálny karcinóm najčastejšie sa vyskytujúcim onkologickým ochorením, na druhom mieste sú pľúca a prostata. U žien je kolorektálny karcinóm po rakovine prsníka druhým najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom.

Čítajte viac: Januárová novinka pre pracujúcich poistencov: Doplnkové ordinačné hodiny u lekára za poplatok

V priebehu tohto roka MZ SR spustí aj populačný skríning nádorov prsníka zameraný na ženy vo veku 50 až 69 rokov. Zdravotné poisťovne im odporučia pracoviská, ktoré získali certifikát na vykonávanie mamografického skríningu. „Toto vyšetrenie je jedinou metódou, ako vieme zachytiť včasné štádium rakoviny prsníka vo veľkosti len niekoľkých milimetrov. V tejto fáze je toto ochorenie veľmi dobre liečiteľné, pacientka sa nemusí podrobiť veľkému operačnému zákroku, je teda vysoká šanca na vyliečenie,“ povedal S. Špánik, štátny tajomník, ktorý je zároveň onkológom.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje v roku 2019 rozbehnúť aj populačný skríning rakoviny krčka maternice pre ženy vo veku od 23 do 64 rokov. Prvé dva odbery cytológie sa uskutočnia v ročnom intervale, v prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov sa pokračuje v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov. „V rámci Roku prevencie ide o významné aktivity zamerané na občanov. Pre nás je kľúčové zníženie incidencie a mortality na onkologické choroby. Chceme v populačnom skríningu dosiahnuť minimálne 50-percentnú účasť, pričom dnes je dobrovoľná účasť na skríningoch na úrovni len 30 percent,“ povedala ministerka zdravotníctva A. Kalavská.

Druhá najčastejšia príčina úmrtí

Významným faktorom znižovania celkovej úmrtnosti v populácii je prevencia, včasná diagnostika a následne včasná liečba. Prevenciu považujeme za dôležitú súčasť poskytovania zdravotnej starostlivosti. Aj z toho dôvodu sme ešte na jeseň 2017 rozšírili rozsah prehliadok hradených z verejného zdravotného poistenia. Je predovšetkým na zodpovednosti každého občana, akým spôsobom pristupuje k svojmu zdraviu, lebo  prehliadky môžu odhaliť možný zdravotný problém. Od novembra 2017 sa rozšíril rozsah prehliadok u všeobecných lekárov aj zubných lekárov. U ľudí starších ako 15 rokov pribudla napríklad možnosť bezplatnej prevencie formou pečeňových testov.

Zubár vám bezplatne prehmatá uzliny

U stomatológa je súčasťou preventívneho vyšetrenia prehmatanie uzlín, deti majú zase nárok na ošetrenie zubnej skloviny fluórom. „Je na zodpovednosti každého poistenca, aby využil možnosť absolvovať preventívne prehliadky plne hradené z verejného zdravotného poistenia, aj v rámci Roku prevencie však apelujeme na ľudí, aby svoj nárok na bezplatnú prevenciu hradenú z verejného zdravotného poistenia využili,“ povedala šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská. Pre prehľad - poistenci  majú možnosť absolvovať preventívne prehliadky u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubného lekára, gynekológa a pôrodníka, urológa, gastroenterológa. Jednotlivé zdravotné poisťovne ponúkajú poistencom v rámci svojich programov aj širší rozsah prehliadok. 

Prevenciu MZ SR vníma aj ako nástroj v rukách samotných občanov. Podporujú ju aj aktivity Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý zabezpečuje Poradne zdravia - sú bezplatné a občania ich môžu využívať v rámci celej SR. 

 

 

Fotogaléria


Tagy:
Národný onkologický program Rok prevencie

04.02.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: MZ SR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia