Odmietate VODKU? Vaše TELO na to zareaguje týmito ZMENAMI

31.12.2020

Ľudia si pripíjajú na zdravie, šťastie, aj na to, že môžu byť spolu aspoň v menšom počte. To platí dvojnásobne hlavne dnes, počas Silvestra. Aj malá konzumácia však môže spustiť v tele šarapatu. Čo sa stane s telom, ak si odpustíte alkoholické drinky?

Nový rok klope na dvere. Je to čas, kedy si ľudia dávajú predsavzatia. Jedným z najčastejších je, že prestanú piť alkohol, no nie všetkým sa to však podarí dodržať. O alkohole sa vie, že je to metla ľudstva. Pohárik sem tam raz za čas je v poriadku, no problém nastáva vtedy, ak človek pije častejšie, ako sa píše na menshealth.com. Ak sa rozhodnete s tým prestať, urobíte pre svoje telo oveľa viac, ako si myslíte. 

Čítajte tiež: Je nutný ZÁSAH záchranárov? Jednoduchý a lacný TEST, ktorý UPOZORNÍ na mozgovú PORÁŽKU!

„Vzdať sa alkoholu môže byť ťažké, ale zdravotné výhody, ktoré to prinesie, stoja za námahu,“ konštatoval doktor Damon Raskin, špecializujúci sa na závislosti.

Ak sa vám zdá, že pitie alkoholu  už ovplyvňuje vaše pracovné alebo osobné vzťahy, je načase s tým skoncovať. Aké sú výhody toho, že prestanete piť?

Budete lepšie spať

Hoci alkohol môže spočiatku pomôcť ľuďom rýchlejšie a hlbšie zaspať, po čase začne klesať kvalita spánku. Neustále prehadzovanie sa, zobúdzanie ešte pred budíkom spôsobí, že ráno sa budete cítiť vyčerpane a unavene. 

„Ak prestanete piť, zlepší sa vám nálada, koncentrácia a aj výkon,“ hovorí Raskin.

Na večeru toho zjete menej

Podľa štúdie, zverejnenej v časopise American Journal of Clinical Nutrition, je alkohol jedným z najväčších faktorov prejedania sa. Vedci zistili, že ľudia, ktorí vypili dva poháriky, zjedli o 30 percent viac jedla ako tí, čo tomuto zlozvyku neholdujú.

Zatúžite po cukre

Cukor zvyšuje hladinu dopamínu, ktorý podporuje pocity radosti a spokojnosti. 

Alkohol robí to isté, takže je veľmi možné, že keď sa vzdáte jednej látky, ktorá príjemné pocity spôsobuje, pravdepodobne siahnete po tej druhej,“ vysvetľuje Raskin.

Nemusíte sa však obávať o svoju hmotnosť. Siahnite po zdravom cukre (napr.: stévia), alebo ovocí.

Začnete chudnúť

Alkohol zvyšuje denný príjem kalórií bez toho, aby ste si to uvedomili. Obsahuje totiž priveľa kalórií a cukru. Okrem toho, keď si večer vypijete, máte chuť si niečo zobnúť, a tak častejšie otvárate chladničku, alebo vyjedáte čipsy, či oriešky.

Vaša pokožka bude čistejšia

Ak prestanete piť, po niekoľkých dňoch spozorujete, že vaša pokožka vyzerá lepšie. Bude pružnejšia, krajšia a hydratovaná.

„Je to preto, že alkohol je diuretikum, takže vás viac odvodňuje,“  konštatoval doktor Raskin.

Ako dodal, znižuje tiež produkciu antidiuretického hormónu v tele, ktorý pomáha telu vstrebávať vodu. Zlepšia sa aj kožné ochorenia ako sú lupiny, ekzémy alebo rosacea.

Zlepší sa vám nálada

Ľudia často pijú alkohol, aby potlačili svoje emócie. 

„Keď prestanú piť, môže sa stať, že sa začnú cítiť nepokojne a rozrušene,“ konštatoval Raskin.

Pravda je však taká, že alkohol osobné problémy len zhoršuje. Nájdete seba samých a aj svoje ťažkosti začnete riešiť konštruktívne.

Klesá riziko vzniku rakoviny

Podľa Národného onkologického ústavu pitie alkoholu sa spája so zvýšeným rizikom rakoviny úst, pečene, hrubého čreva a konečníka. Čím viac pijete, tým je riziko vyššie.

Fotogaléria


Tagy:
alkohol test zdravie

31.12.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Diskusia