Nos prezrádza viac, než si myslíte: PRÍZNAK, ktorý varuje pred ochorením a smrťou

09.05.2019

Zacítite obľúbené jedlo na míle ďaleko? V takom prípade si môžete pokojne vydýchnuť. Podľa vedcov je silný čuch signálom dobrého zdravia. To však platí aj v opačnom prípade, keď sa tento zmysel zhoršuje.

O tom, že zmeny čuchu môžu poukazovať na zvýšené riziko smrti alebo niektorých ochorení, hovoria vedci už dávno. Už v minulosti poukázali na to, že zhoršený čuch môže byť symptómom rozvoja Parkinsonovej alebo Alzheimerovej choroby – vytrácanie sa tohto zmyslu by mohlo byť jedným z raných signálov neurodegeneratívnych ochorení.

Čítajte viac: Dôchodkyňa (68) má desivú schopnosť: Odhalí Parkinsonovu chorobu z jedinej telesnej zmeny

Najnovšia štúdia vedcov z Michiganskej štátnej univerzity, ktorá bola publikovaná v magazíne Annals of Internal Medicine, sledovala vzťah medzi silou čuchu a zdravotným rizikom. Do výskumu vedci zapojili vyše 2 200 ľudí vo veku od 71 do 82 rokov. Experti ich požiadali, aby medzi ponúknutými možnosťami identifikovali 12 bežných pachov. Na základe výsledkov ich potom zaradili do troch skupín – na ľudí s dobrým, miernym alebo slabým čuchom. Po absolvovaní testu nasledovalo 13-ročné pozorovanie účastníkov.

Zvýšené riziko smrti

Spomedzi dobrovoľníkov zaradených do výskumu mali častejšie horší čuch muži, ktorí napríklad fajčili alebo pili viac alkoholu. Výskumníci zároveň zistili, že oslabenie tohto zmyslu tiež asociovalo s demenciou, Parkinsonovou chorobou, chronickým ochorením obličiek či depresívnym ladením.

Navyše, ľuďom, ktorí s ťažkosťami identifikovali sotva 8 z 12 bežných pachov, hrozilo takmer 50-percentné riziko, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokov zomrú. Výskumníci preto dúfajú, že závery najnovšieho výskumu povedú k testovaniu čuchových schopností u rizikových skupín ľudí.

Fotogaléria


Tagy:
mozog demencia čuch riziko smrti

09.05.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/zh

Ďalšie články

Diskusia