Najlepšia vec, akú môžete urobiť pri bolesti hrdla: Tento liek máme všetci doma!

11.02.2018

Skúšate poraziť bolesť v krku pomocou špeciálnych pastiliek, ktoré ste si zakúpili v lekárni? Alebo vám lekár predpísal antibiotiká? Podľa odborníkov to nemusí mať želaný efekt.

Obľúbené pastilky z lekární na bolestivo zapálené hrdlo bývajú podľa odborníkov len málo účinné a pacienti urobia lepšie, ak počas choroby siahnu po paracetamole alebo ibuproféne (samozrejme, pred jeho užitím si najprv dôkladne prečítajte príbalový leták a oboznámte sa s možnými nežiaducimi účinkami). V mnohých prípadoch je zbytočné aj užívanie antibiotík, pretože zároveň zvyšujú rezistenciu baktérií voči liekom. Veľakrát sú totiž pacienti nakazení vírusom, ktorý antibiotiká nedokážu liečiť. Chybu často robia aj lekári, keď antibiotiká predpisujú bez uváženia.

Čítajte viac: Zabijak baktérií? Táto polievka je vraj oveľa silnejšia ako antibiotiká

Výraznú úľavu od bolesti podľa odborníkov neposkytujú ani prípravky s obsahom lokálneho anestetika, nesteroidného protizápalového liečiva alebo antiseptika. Najlepším spojencom liečby je totiž čas, oddych, dostatok tekutín, vitamíny, prípadne pitie bylinných čajov. Prostredníctvom paracetamolu možno regulovať zvýšenú teplotu a takisto zmierniť bolesť.

Antibiotiká by lekári mali predpisovať pri bakteriálnej infekcii, ktorá sa zvyčajne prejavuje vysokou horúčkou, hnisavými mandľami a silne zapáleným hrdlom bez výrazného nutkania na kašeľ alebo bez kašľa, uvádza Telegraph.co.uk.

Fotogaléria


Tagy:
antibiotiká pastilky bolesť hrdla bolesť v krku

11.02.2018  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia