Veľká zmena po 12 rokoch: Známa telefónna linka bude na Slovensku opäť fungovať!

20.12.2018

Telefónna linka na pomoc ľuďom s psychickými problémami Nezábudka by mala byť po 12 rokoch opäť spustená. „Musíme zabezpečiť odborné zázemie, ľudí, ktorí budú na linke poskytovať pomoc a priestor, ale odhadujeme, že v marci 2019 Linku Nezábudka oživíme,“ povedal pre TASR riaditeľ Ligy za duševné zdravie (LDZ) Martin Knut.

 

Zástupcovia LDZ počas jesennej zbierky Vyliečme nezáujem vyzbierali v uliciach slovenských miest 25 000 eur, to však na prevádzku linky nestačí. Napokon oslovili premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý prisľúbil, že z rezervy vlády doloží peniaze do sumy, ktorá je potrebná na opätovné spustenie a ročnú prevádzku 24-hodinovej linky. Na rok 2019 to podľa stanoviska Úradu vlády bude 80 000 eur.

Čítajte viac: Osobnosti spojili VIDEÁ, ktoré odhaľujú najväčší problém Slovákov: Pol milióna ľudí mlčí!

„Zároveň predseda vlády požiadal ministerku zdravotníctva, aby v priebehu budúceho roka rezort zdravotníctva hľadal systémové riešenie, ktoré umožní každoročné financovanie prevádzky takejto linky dôvery,“ uvádza sa ďalej v stanovisku. Podľa Knuta má Linka Nezábudka od jedného operátora tiež dlhodobo prisľúbené telefóny.

Stretnutie s premiérom bolo podľa neho konštruktívne. Zástupcovia LDZ ho uistili o zmysluplnosti linky Nezábudka a o schopnosti garantovať odbornosť poskytovaných služieb, ktorú potvrdila aj prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková. Peniaze od Pellegriniho podľa LDZ nie sú systémovým riešením, ale získajú tak čas, aby spolu s ministerstvom zdravotníctva našli spôsob na dlhodobé fungovanie linky.

Psychické problémy majú státisíce Slovákov

„Sme veľmi radi, že v osobe premiéra si štát všimol túto akútnu tému. Ročne sú na Slovensku liečené či identifikované psychické problémy u 500 000 ľudí,“ doplnil Knut. „Aj v reakcii na sociálnych sieťach vidíme, že takáto linka tu veľmi chýba,“ doplnil. Linka Nezábudka funguje 24 hodín denne, kedykoľvek, keď sa človek potrebuje vyrozprávať. „Je to vec prevencie, ktorá dokáže predchádzať mnohým smutným a tragickým udalostiam,“ priblížil riaditeľ LDZ.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa psychické choroby v ostatných rokoch dostali na prvé priečky chorôb, ktoré diskvalifikujú ľudí z pracovného života.

Fotogaléria


Tagy:
Liga za duševné zdravie Linka Nezábudka

20.12.2018  |  Foto: TASR/Martin Turanovič, Henrich Mišovič  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia