Jednoduché pravidlo pre zdravé oči: Viete, čo znamená 20-20-20?

19.04.2018

Mnohí z nás trávia pozeraním na obrazovku hodiny a hodiny času denne. Daňou sa tento životný štýl môžu byť problémy s očami, od pocitu nepríjemného pálenia a únavy, až po zhoršovanie zraku. Viete, ako týmto problémom predchádzať, keď je večne svietiaci monitor súčasťou vašej práce? Mali by ste sa naučiť dodržiavať jednoduché pravidlo 20-20-20.

 

Či už je to monitor, obrazovka tabletu alebo mobilného telefónu, elektronika takmer neustále zamestnáva váš zrak – ale aj vyčerpáva. Preto by ste mali dodržiavať pravidlo 20-20-20, píše Medicalnewstoday.com. Pravidlo radí, aby ste si po každých 20 sekundách pozerania na monitor urobili 20-sekundovú pauzu pri pohľade na objekt vzdialený asi 20 stôp od vás (približne 6 metrov).

Čítajte viac: Ochorenie, ktoré vás môže nebadane pripraviť o zrak: Polovica ľudí o ničom netuší

Toto pravidlo vás má podnietiť k častým zrakovým prestávkam, ktoré znižujú namáhanie očí počas dlhého hľadenia na obrazovku. Jeho autorom je kalifornský optometrista Jeffrey Anshel, informuje Optometry Times. Pomáha uvoľňovať očné svaly, predchádzať pocitu suchosti a pálenia v začervenaných očiach, ale aj neostrého videnia.

Alebo oči na 20 sekúnd zatvorte

V praxi sa dá realizovať aj tak, že sa každých 20 sekúnd pozriete napríklad von z okna. Jeho alternatívou môže byť aj 20-sekundová pauza so zatvorenými očami po 20 minútach práce s počítačom.

Okrem Anshelovho pravidla 20-20-20 môžu očiam pomôcť aj očné kvapky, zväčšenie textu na obrazovke, zmena nastavenia farebného kontrastu obrazovky monitora, ale aj pravidelné kontroly zraku u očného lekára.

 


Tagy:
monitor obrazovka únava oči oko zrak

19.04.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia