Hovorí sa, že „sestrou“ umelcov či géniov je schizofrénia. Trpel ňou napríklad maliar Vincent van Gogh, bojovníčka Jana z Arku či slávny matematik John Nash. Náhoda či osudové prekliatie? Podľa vedcov je táto diagnóza podozrivo prieberčivá.
Vedci sa už dlho zamýšľali nad tým, či medzi duševným zdravím a kreativitou existuje nejaká súvislosť. Z novej švédskej štúdie publikovanej v magazíne The British Journal of Psychiatry vyplýva, že ju možno našli. Vedci prišli na to, že schizofréniou, bipolárnou poruchou a depresiou častejšie trpia nadpriemerne kreatívni ľudia.
Čítajte viac: Psychiater Michal Patarák o schizofrénii: Žiadne agresívne šialenstvo z hororových filmov
Štúdia vychádzala z rozsiahlych zdravotných záznamov o zdravotnom stave 4,5 milióna Švédov. Vedci zároveň sledovali, či títo ľudia vyštudovali odbor s umeleckým zameraním alebo niečo iné. Keď výsledky analyzovali, prekvapilo ich, že umelecky založení ľudia boli oveľa častejšie hospitalizovaní kvôli schizofrénii – a to až s o 90 percent vyššou pravdepodobnosťou! V prípade bipolárnej poruchy išlo o 62-percentné zvýšenie rizika ochorenia a depresia mala 39-percentný podiel na zvýšenom riziku hospitalizácie oproti zvyšnej populácii.
Príliš zraniteľná duša?
Ako uvádza Iflscience.com, spojitosť medzi tvorivosťou a väčším rizikom duševnej poruchy našli aj predchádzajúce štúdie. Odborníci predpokladajú, že jednu z príčin tohto fenoménu možno hľadať v emočnej labilite a zvýšenej vnímavosti, vďaka ktorým je duševné zdravie kreatívnych ľudí zraniteľnejšie.
Podľa niektorých odborníkov sa s duševnými chorobami príčinne viažu aj genetické predispozície a kritici poslednej štúdie namietajú, že kreatívni ľudia si nemusia vyberať len umelecké študijné zameranie, čo spochybňuje výsledky spomínaného výskumu. Navyše, výskyt schizofrénie či bipolárnej poruchy nie je medzi umelcami taký rozšírený, aby sme tieto diagnózy mohli explicitne pripisovať kreativite.