Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Deň narcisov pripomenie zákerné ochorenie: Veľký prehľad, na aké preventívne prehliadky máte nárok!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Už zajtra zaplavia ulice slovenských miest dobrovoľníci so žltými narcismi, aby zbierali peniaze pre onkologických pacientom v rámci 23. ročníka celoslovenskej finančnej zbierky Deň narcisov. Zbierku organizuje Liga proti rakovine (LPR). Každý, kto si narcis pripne na svoj odev, vyjadrí týmto gestom podporu a spolupatričnosť ľuďom, ktorí bojujú s rakovinou.

 

Dobrovoľníci v žltých tričkách budú vo štvrtok 11. apríla vyberať príspevky a odmeňovať darcov odznakmi v podobe žltých narcisov. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky darcovia pomôžu získať peniaze na konkrétnu pomoc pacientom s rakovinou a ich rodinám na celom Slovensku.

"Každý, kto si narcis pripne na svoj odev, vyjadrí týmto gestom podporu a spolupatričnosť ľuďom, ktorí bojujú s rakovinou," uviedla LPR.

Čítajte tiež: Sabotéri, ktorí spomaľujú metabolizmus: Odstráňte ich a dosiahnete výsledky!

Vďaka vyzbieraným financiám Liga proti rakovine každoročne zastrešuje projekty, ktoré sú určené na priamu pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám. V Centrách pomoci v Bratislave, Martine a Košiciach denne pripravuje program a ponúka širokú škálu služieb vrátane rehabilitácií, jazykových kurzov, prednášok a workshopov. Časť financií zo zbierky je určená na priamu finančnú pomoc pacientom, ktorí sa v dôsledku ochorenia ocitli v hmotnej núdzi. Liga proti rakovine sa okrem toho stará o prevenciu a informovanosť verejnosti, podporuje zdravotnícke zariadenia, nemocnice, iné občianske združenia i výskum v oblasti liečby onkologických ochorení.

V roku 2018 vďaka dobrovoľníkom vyzbierali v uliciach vyše milióna eur. Prispieť do zbierky môže každý aj mimo hlavného zbierkového dňa, a to napríklad vkladom na účet Ligy proti rakovine SK09 0900 0000 0054 5454 5454 alebo zaslaním SMS v hodnote tri eurá na číslo 848 v sieti všetkých mobilných operátorov v termíne od 1. do 17. apríla.

Ako rozpoznať dobrovoľníka? 

Pre viac ako 15 000 dobrovoľníkov, ktorí každoročne venujú svoj čas, energiu a nasadenie pri realizácii zbierky a bez ktorých by jej zorganizovanie nebolo možné, sú pre rok 2019 platné tieto identifikačné znaky:

  • Identifikátor dobrovoľníka: žlté tričko s logom Ligy proti rakovine s textom  „JA SOM“ a s identifikačným číslom dobrovoľníka umiesteného v kvete narcisu, tvoriaceho logo LPR.
  • Narcis: každoročný symbol zbierky na rozdávanie za dobrovoľný príspevok. Narcis bude charakteristickej žltej farby so zeleným stredom.
  • Papierová pokladnička bielej farby s oranžovo – modrou potlačou a textom Deň narcisov, 

Komunikačná kampaň dňa narcisov

Deň narcisov je najväčšia a najznámejšia fundraisingová udalosť, predstavujúca zdroj prostriedkov, ktoré zabezpečujú pomoc pre pacientov a poradenstvo pre zdravú populáciu. Pri akcii takého veľkého celoslovenského rozsahu je komunikačná kampaň nevyhnutnosťou. LPR v nej každoročne prináša nové posolstvo. Komunikačný koncept "NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS?" naznačuje, že za každým narcisom je príbeh. Žiaľ, každý z nás vo svojom okolí pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Obdobie komunikácie Dňa narcisov 2019 je od 1.4. do 17.4. Vďaka ústretovosti mediálnych partnerov prebehne komunikácia prostredníctvom všetkých druhov médií, OOH plôch a sociálnymi sieťami.

Hlasom hlavného kampaňového spotu je dlhoročný priateľ a podporovateľ LPR, herec Ján Gallovič a niekoľko účinkujúcich, ktorí vymenovávajú na koho myslia, keď si pripínajú narcis. K Jánovi Gallovičovi sa na svojich sociálnych sieťach pridajú aj iné známe tváre - influenceri, herci, moderátorky, blogerky, umelci. Liga proti rakovine ďakuje každému, kto sa z presvedčenia, že ide o užitočnú vec, takýmto spôsobom zapája do propagácie tohto dňa.

Národný onkologický program

Každý rok pribudne na Slovensku 34 000 nových prípadov onkologických ochorení. Liga proti rakovine je tu pre pacientov už 29 rokov. V záujme riešenia tejto situácie vláda SR schválila v roku 2018 Národný onkologický program. Jeho cieľom je zabezpečiť prevenciu a včasnú diagnostiku niektorých onkologických ochorení a tým zlepšiť úspešnosť liečby u občanov Slovenska. Z iniciatívy ministerstva vznikol aj Národný onkologický inštitút a jeho úlohou je pomáhať pri zabezpečovaní cieľov Národného onkologického programu.

Skríningy už aj na Slovensku

V januári 2019 bol spustený adresný skríning (aktívne pozývanie) rakoviny hrubého čreva a konečníka jednotlivcov spadajúcich do vekovej skupiny, v ktorej je vyšší výskyt tohto ochorenia t.j. 50 a viacročných.

V rámci skríningu boli v prvej fáze, ktorá zatiaľ nie je celoplošná (celoslovenská) rozoslané testy 20 000 poistencom na odhalenie okultného (skrytého) krvácania. Vďaka jednoduchému testu si poistenci môžu odobrať vzorku stolice a následne ju odovzdať svojmu praktickému lekárovi na vyšetrenie. Pozitívny výsledok tohto testu nemusí hneď znamenať prítomnosť rakoviny. Je ale dôvodom pre ďalšie vyšetrenie. Postup prípadných ďalších vyšetrení určí praktický lekár poistenca.

Po ukončení prvej fázy skríningu kolorektálneho karcinómu je na základe jeho výsledkov plánované pokračovať na celoslovenskej (celoplošnej) báze.

V priebehu roka 2019 Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje spustiť ďalšie skríningové programy podľa odporúčaných Európskych štandardov:

  • skríning rakoviny prsníka u žien vo veku 50 až 69 rokov
  • skríning rakoviny maternice u žien vo veku 23 až 64 rokov

Deň narcisov pripomenie zákerné
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

 

Preventívne prehliadky - na čo máte nárok? 

Každá dospela žena má 1× ročne nárok na preventívnu gynekologickú prehliadku. Prehliadka zahŕňa komplexnú starostlivosť o vaše reprodukčné zdravie a aktívne vyhľadávanie (skríning) príznakov možných onkologických ochorení v počiatočných štádiách. Prehliadku je možné absolvovať už od 18. roku alebo skôr – v prípade tehotenstva. Na preventívnu prehliadku u gynekológa nepotrebujete odporúčanie, stačí vyhľadať príslušnú ambulanciu gynekológa, s ktorým sa dohodnete na pravidelnej starostlivosti.

V PREVENCII RAKOVINY PRSNÍKA môže každá žena vo veku:

od 18 do 39 rokov:

  • absolvovať ultrasonografiu (ultrazvuk) prsníkov – 1× za 2 roky 
  • vyšetrenie pohmatom ako súčasť preventívnej prehliadky
  • realizovať každý mesiac samovyšetrenie prsníkov
  • zaujímať sa a poznať svoju rodinnú anamnézu

Od 40 do 69 rokov má žena nárok na mamografický skríning rakoviny prsníka, ktorý obsahuje:

  • Rtg mamografiu 1× za 2 roky
  • ultrasonografiu prsníkov (podľa výsledkov mamografie)

U žien s dokázaným zvýšeným genetickým rizikom (výskyt v rodine) môžu byť indikované ďalšie a častejšie vyšetrenia (napr. NMR – nukleárna magnetická rezonancia prsníkov, krvné testy). 

V PREVENCII RAKOVINY KRČKA MATERNICE je súčasťou preventívnej prehliadky tiež skríning – odber vzorky z krčka maternice na cytologické vyšetrenie.

Robí sa u žien vo veku od 23 do 64 rokov:

  • 1× ročne prvé dva odbery
  • 1× za 3 roky – ak sú prvé dva odbery negatívne
  • ďalšie odbery do 64 rokov, ak sú dva posledné odbery negatívne

V prípade, že žena neabsolvovala gynekologické vyšetrenia podľa vyššie uvedeného časového scenára, tak je u nej indikované gynekologické vyšetrenie aj nad 64 rokov. 

STE ŽENA/MUŽ 18+? Každý dospelý poistenec má nárok na preventívnu prehliadku u praktického lekára. Cieľom prehliadky je získať prehľad o aktuálnom stave zdravia, prípadne odhaliť odchýlky či prvé príznaky vážnych chorôb.

Zisťovanie ochorenia, ak je prítomné, v jeho včasnom, bezpríznakovom štádiu je označované ako skríning. V prípade akýchkoľvek existujúcich zdravotných ťažkostí alebo zvýšeného výskytu ochorení v rodine je potrebné včas konzultovať u svojho ošetrujúceho lekára, ktorý odporučí ďalší postup.

Od 18. roku môžete preventívnu prehliadku absolvovať:

  • 1× za 2 roky – dospelí poistenci
  • 1× za rok – darcovia krvi

PREVENCIA RAKOVINY HRUBÉHO ČREVA začína u praktického lekára:

od 50. roku majú dospelí poistenci nárok:

  • 1× za 2 roky na vyšetrenie okultného (skrytého) krvácania v stolici 

alebo

  • 1× za 10 rokov na preventívnu kolonoskopiu

U poistencov so zvýšeným genetickým rizikom ochorenia (výskyt v rodine) sa uvedené vyšetrenia vykonávajú už v skoršom veku a častejšie. V tomto prípade je potrebné konzultovať u svojho ošetrujúceho lekára, ktorý odporučí, ak je to indikované, prípadné genetické vyšetrenie

Podľa výsledkov testu na okultné krvácanie praktický lekár určuje ďalší postup. Kolonoskopické vyšetrenie vykonáva gastroenterológ na špecializovanom certifikovanom pracovisku. 

STE MUŽ 18+? Okrem všeobecnej prevencie je u mužov dôležitá tiež preventívna starostlivosť o ich reprodukčné zdravie. K prevencii patrí skríning a včasné odhalenie onkologických ochorení reprodukčných orgánov ako sú rakovina semenníkov a rakovina prostaty.

V PREVENCII RAKOVINY SEMENNÍKOV môže každý muž:

  • od 15. roku realizovať samovyšetrovanie semenníkov
  • všímať si neobvyklé príznaky a konzultovať ich s odborníkom
  • zaujímať sa a poznať svoju rodinnú anamnézu

V PREVENCII RAKOVINY PROSTATY má každý muž nárok na preventívnu urologickú prehliadku, ktorej cieľom je komplexné vyšetrenie a skríning rakoviny prostaty. Súčasťou prehliadky sú predpísané vyšetrenia, laboratórne testy a vyšetrenie PSA v krvi (PSA = prostatický špecifický antigén). 

MUŽ MÁ NÁROK NA PREVENTÍVNU UROLOGICKÚ PREHLIADKU vo veku:

od 50. roku:

  • 1× za 3 roky

od 40. roku:

  • prehliadka sa vykonáva u poistencov so zvýšeným rizikom (výskyt v rodine). Potrebnú frekvenciu následných prehliadok plánuje urológ, v prípade potreby v spolupráci s genetikom.

Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie a môže preň urobiť veľa i pravidelným absolvovaním preventívnych prehliadok a skríningových programov. K prevencii však patrí predovšetkým cielená úprava životného štýlu.

Viac o téme: KvetNarcisChorobaRakovinaDeň narcisov
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9