Veľké odhalenie: Slováci v novoročnom prieskume prezradili, čo by chceli najviac zmeniť

27.12.2018

Posledné dni v roku bývajú spojené s bilancovaním uplynulých udalostí a s plánovaním lepšej budúcnosti v novom roku. Práve na novoročné predsavzatia sa zameral prieskum, ktorý zisťoval, aké oblasti života sú pre obyvateľov Slovenska podstatné a ako dlho im predsavzatia vydržia.

 

Novoročné predsavzatia si podľa prieskumu franchisingovej siete výživových poradní Naturhouse už niekedy dali tri štvrtiny ľudí, častejšie ženy, mladšie ročníky a vysokoškolsky vzdelaní. Za dôležité ho považuje približne polovica respondentov. Práve tí si predsavzatia plánujú dať aj tento rok. Pre takmer polovicu Slovákov sú predsavzatia dôležité na realizáciu dlhodobých plánov.

Čítajte viac: Na silvestrovský alkohol s rozumom: Chemik radí, prečo je lepšie piť vychladené šampanské

Viac ako polovica Slovákov predsavzatia väčšinou nedodrží (51,8 percenta) a až štvrtina opýtaných dokonca priznáva, že im predsavzatia vydržia iba pár dní. V oboch prípadoch slabú vôľu priznávajú častejšie ženy. Medzi predsavzatia, ktoré Slováci najrýchlejšie vzdajú, patrí snaha prestať fajčiť. Predsavzatia sa obvykle týkajú zdravšieho životného štýlu - prevažuje túžba začať chudnúť a jesť zdravo, mať menej stresu a viac športovať, to sú tiež najčastejšie predsavzatia roku 2019.

Prečo ľudia často predsavzatia nedodržia, aspoň tie, týkajúce sa zdravotného štýlu? „Novoročné predsavzatia väčšinou nevychádzajú, pretože ich ľudia neberú vážne. Nemajú tiež silnú motiváciu a dávajú si nereálne ciele, ako napríklad schudnem 10 kilogramov za mesiac," myslí si Zuzana Bohátová, hlavná nutričná poradkyňa Naturhaus s tým, že pomôcť s motiváciou môže napríklad rodina a priatelia, prípadne renomovaný odborník.

Rok 2019? Slováci chcú schudnúť

Tento rok si plánuje dať predsavzatia 43 percent ľudí, častejšie ženy, pričom ide predovšetkým o oblasť životného štýlu. V roku 2019 chcú Slovenky aj Slováci najčastejšie začať chudnúť (43,8 percenta), zdravšie sa stravovať (37,8 percenta), menej sa stresovať (31,8 percenta) a športovať. Tento rok chcú zarobiť aj viac peňazí. Muži chcú častejšie prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu, či sa viac venovať rodine (29,2 percenta). Ženy chcú najčastejšie schudnúť (62,8 percenta), dodržiavať pitný režim (31,1 percenta) a menej sa stresovať (47 percenta). Respondenti v produktívnom veku by chceli vylepšiť rovnováhu medzi prácou a voľným časom, viac sa venovať rodine. Mladá generácia Slovákov si častejšie plánuje nájsť partnera (22,3 percenta), viac športovať (53,2 percenta) a viac dodržiavať spánkový režim (26,6 percenta).

Potvrdené: Cez Vianoce sa prejedáme a priberáme

Ako je to s vianočným prejedaním? K zvýšenej konzumácii jedla a pitia v období Vianoc sa priznávajú štyri pätiny oslovených (81 percent). Častejšie muži a tiež mladšie generácie, ktoré ich však väčšinou zvládajú bez zdravotných problémov. Zdravotné komplikácie spôsobené prejedaním nemalo nikdy 53 percent respondentov a 8 percent má problémy každé Vianoce. Sú to skôr muži v stredných rokoch.

„Priemerne Slováci cez Vianoce priberú dve až päť kilogramov a trvá im potom aj niekoľko mesiacov dostať sa na pôvodnú hmotnosť. Nie náhodou je potreba schudnúť jedným z najčastejších predsavzatí,“ potvrdzuje Zuzana Bohátová.

Od výživového poradcu by si nechala poradiť viac ako polovica Slovákov. Skúsenosť s poradcom má však len 15 percent z nich. V oboch prípadoch ide najčastejšie o ženy. Výživového poradcu skôr odmietajú muži. Častejšie tiež nemajú s poradcom žiadne skúsenosti. Najčastejším dôvodom pre návštevu výživového poradcu by bola možnosť poradiť sa s odborníkom (63 percent), dobré skúsenosti známych či predchádzajúca pozitívna skúsenosť.

Cieľom prieskumu bolo zistiť odpovede na tému novoročných predsavzatí a stravovacie zvyklosti počas Vianoc. Prieskumu sa na internete zúčastnilo internete 504 ľudí vo veku 15 až 59 rokov.

Fotogaléria


Tagy:
prieskum novoročné predsavzatie

27.12.2018  |  Foto: Gettyimages.com, Naturhouse  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia