Utorok8. október 2024, meniny má Brigita, zajtra Dionýz

Psoriáza nie je len choroba kože: Pacientom však svitá nová nádej!

Psoriáza nie je ochorenie nákazlivé. Mnohí si to myslia. Existuje možnosť na jej vyliečenie?
Psoriáza nie je ochorenie nákazlivé. Mnohí si to myslia. Existuje možnosť na jej vyliečenie? (Zdroj: thinkstock.com)

Svrbenie a bolesť kože, šupiny, ktoré vidieť na každom type oblečenia. Popraskané ložiská, ktoré krvácajú a sú citlivé na akýkoľvek pohyb. Estetický problém, ktorý aj z extroverta urobí hanblivého človeka.

Už dvanásty rok si 29. októbra pripomína celý svet prostredníctvom Svetového dňa psoriázy chorobu, ktorá trápi takmer 3 percentá ľudí na celom svete. Kým v minulosti bývali pacienti trpiaci psoriázou vylúčení zo spoločnosti a hádzaní do jedného vreca s malomocnými, dnes im adekvátna liečba prináša veľkú úľavu a plnohodnotný život.

Čo si predstaviť pod touto chorobou? 

Imunitný systém zdravého človeka je sofistikovaný komplex buniek a mechanizmov, ktorého hlavnou úlohou je chrániť naše telo pred hrozbami. Niekedy sa však stáva, že sa systém „pokazí“ a začne to s ochranou preháňať: namiesto detekcie hrozieb zvonka útočí na zdravé bunky svojho vlastného tela. Práve toto sa deje pri psoriáze.

„Kožné bunky človeka sa za normálnych okolností obnovujú každých 28 až 30 dní. Pri psoriáze sa však v tele nachádza zvýšená hladina špeciálnej bielkoviny – TNF-alfa, ktorá zohráva významnú úlohu v aktivácii zápalových buniek. Keďže je tejto bielkoviny veľa, v koži vzniká zápal a tkanivá reagujú nadmerným obmieňaním povrchových buniek kože. Tak vznikajú svrbiace a zapálené ložiská,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Príčiny vzniku ochorenia zatiaľ nepoznáme. Vedci hovoria o genetike a spúšťacích faktoroch, skutočnú a jednoznačnú príčinu však zatiaľ nikto neidentifikoval.

„Práve preto zatiaľ psoriázu nevieme vyliečiť, liečime v podstate len jej prejavy,“ dodáva prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.

Najprv tabletky, potom biologická liečba 

Hlavnou výzvou vo výskume a vývoji liečby autoimunitných ochorení, pri ktorých bojuje organizmus sám proti sebe, je hľadanie odpovede na otázku, ako natrvalo zmenšiť či zastaviť zápal. V prípade psoriázy vedci zistili, že ak sa im podarí „oklamať “ niektoré prozápalové bielkoviny, ako je napríklad TNF-alfa, zápal ustupuje.

„Pri psoriáze sa bunky kože obnovujú sedemkrát rýchlejšie ako u zdravého človeka. Je to preto, lebo sa v koži nachádza priveľa prozápalových bielkovín, ako je napríklad TNF-alfa, ktoré zápalový proces spúšťajú. Biologická liečba funguje tak, že sa na tieto bielkoviny naviaže a začne blokovať ich aktivitu. To znamená, že zápal sa zastaví a kožné bunky sa prestanú abnormálne rýchlo obmieňať,“ vysvetľuje profesor Péč.

"Čo som komu urobila?" 

Psoriáza nie je smrteľné ochorenie, no život s ňou je naozaj náročný.

„Psoriáza sa u mňa objavila v puberte a sme spolu už viac ako 18 rokov. Stále si hovorím, že na svete sú oveľa horšie diagnózy a že sa nemám v podstate na čo sťažovať. No vždy, keď som si nevedela umyť páchnuce krémy z vlasov, alebo mi praskla boľavá koža na chrbte, pýtala som sa: čo som komu urobila?,“ hovorí mladá pacientka Katka, ktorá trpí ťažkou formou tohto ochorenia.

Psoriáza jej poznačila takmer celé telo, od chodidiel na nohách až po hlavu. Katarína absolvovala lokálnu liečbu aj fototerapiu, no obe liečby pred rokmi spomalili vývoj choroby minimálne. Nasledovala imunosupresívna liečba pomocou látok, ktoré potláčajú aktivitu imunitného systému. Táto liečba však mala tiež iba krátkodobý efekt.

„Vyskúšala som takmer všetko. Stálo ma to veľa fyzických, ale aj psychických síl. V pubertálnom veku som dokonca kvôli častým hospitalizáciám vymeškala toľko vyučovacích hodín, že som musela opakovať ročník. Po rokoch trápenia sa prišla pozitívna zmena, keď mi lekári nasadili biologickú liečbu, na ktorej som aj v súčasnej dobe,“ konštatuje Zuzana.

Špecializované centrá prinášajú novú nádej

Pacienti, ktorí už absolvovali lokálnu aj neúspešnú systémovú liečbu a trpia stredne ťažkou, či ťažkou formou psoriázy, majú ďalšiu šancu na liečbu tejto nepríjemnej choroby.

„Psoriáza je choroba, ktorá značne vplýva na sebavedomie a kvalitu života pacienta. Viem to, prešla som si tým a stále s tým žijem. Ak by vtedy, keď som sa trápila najviac, bola možnosť navštíviť odborníkov bez nutnosti dlhého chodenia od lekára k lekárovi, určite by som to využila. Deň otvorených dverí je tu pre nás, pacientov, ktorí hľadáme spôsob, ako nášho blízkeho nepriateľa poraziť,“ konštatuje Katka. 

Na túto tému sme nedávno mali aj online rozhovor. Prečítajte si ho tu!

Čítajte tiež: Osteoporóza ako choroba seniorov? Prieskum odhalil nové skutočnosti! 

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9