Budúcnosť výmenných lístkov je istá: Budú aj naďalej povinné?

05.09.2013

Výmenné lístky aj napriek snahe opozičných poslancov zostávajú aj naďalej pri návšteve lekára špecialistu povinné. Zrušiť ich chceli po piatich mesiacoch od zavedenia nezaradení poslanci Jana Žitňanská a Martin Chren. Argumentovali nedostatkom všeobecných lekárov. Svojich kolegov o potrebe zrušiť výmenné lístky však nepresvedčili. Parlament ich návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti nepodporil. Pacienti tak aj naďalej musia pred návštevou špecialistu najprv zavítať k svojmu všeobecnému lekárovi po odporúčanie.

Predkladatelia návrhu tvrdili, že kým na Slovensku pripadá na 100 tisíc obyvateľov 50 obvodných lekárov, v krajinách OECD je to 70 lekárov.

"Toto spôsobuje preplnené čakárne, vysoký počet pacientov na jedného všeobecného lekára a úplné znemožnenie toho, čo by mal teoreticky, v súvislosti s výmennými lístkami vykonávať, teda manažovať pacienta a úzko spolupracovať s lekármi špecialistami," zdôvodňovali svoj návrh.

Vraj zaťažujú pacienta i lekára

Výmenné lístky sú podľa poslancov len formalitou, ktorá časovo zaťažuje pacienta aj lekára a znižujú dostupnosť špecializovanej zdravotnej starostlivosti.

"Stále viac pribúda prípadov, kedy je pacient kvôli výmennému lístku šikanovaný, dokonca aj pri vážnych zákrokoch, ktoré neznesú odklad," uviedli v odôvodnení.

Chren a Žitňanská naopak navrhovali zaviesť inštitút rodinných lekárov, ktorí by mali posilnené kompetencie.

Platia od apríla

Výmenné lístky boli opätovne zavedené v apríli tohto roka, a to po dvoch rokoch od ich zrušenia. Pacienti tak v súčasnosti musia pred návštevou špecializovanej ambulancie zavítať najprv k svojmu všeobecnému lekárovi po odporúčanie. Povinnosť výmenných lístkov sa nevzťahuje na návštevu psychiatra, kožného a zubného lekára, gynekológa a očného lekára, ak si pacient príde dať predpísať okuliare. Výmenné lístky majú docieliť manažovanie pacientov svojimi všeobecnými lekármi, ktorí ich kvalifikovane nasmerujú k potrebnému špecialistovi.

Výmenné lístky platia už 5 mesiacov. Prečítajte si na Vyšetrení, čo všetko by ste mali o nich vedieť.

05.09.2013  |  Foto: Waitingareamedia.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia