Preč s vybočeným PALCOM bez lekára: Pred SKALPELOM vás ochránia tieto domáce TRIKY!

Zdroj: gettyimages.com
20.05.2022

Problém, ktorý postihuje najmä ženské pohlavie. Hallux valgus, alebo vybočený palec trápi nejednu ženu. Na príčine býva genetika, ale aj zle zvolená obuv. Ako sa dá s týmto problémom bojovať?

Hallux je deformita palca na nohe, ku ktorému dochádza vtedy, keď zmení svoju polohu smerom dovnútra. Pripomína výrastok, ktorý nie je nepríjemný len esteticky. Môže obmedziť pohyblivosť kĺbu, spôsobiť bolesť, mravčenie a znecitlivenie kvôli tlaku kosti na nerv, ako sa uvádza na livestrong.comNiekedy je stav natoľko vážny, že si situácia vyžaduje chirurgický zákrok.

„Pokiaľ nejde o závažný stav, dá sa zvládnuť neinvazívnou domácou liečbou,“ konštatovala podologička Nelya Lobková. 

Ako uviedla, halluxy sa vyvíjajú mnoho rokov a rýchlosť progresie sa líši v závislosti od úrovne aktivity, opotrebovania topánok a genetických faktorov. 

Mnoho domácich trikov môže spomaliť progresiu vybočených palcov a zlepšiť symptómy vrátane bolesti, necitlivosti a zníženého rozsahu pohybu kĺbu palca na nohe,“ poznamenala doktorka Lobková.

Čítajte tiež: KVÍZ, v ktorom rozhodujú SEKUNDY: Viete podať prvú POMOC a zachrániť ľudský život?

Čo môže pomôcť?

1. Korektory na halluxy

Korektory pomáhajú aspoň dočasne napraviť nesprávne postavenie palca na nohe. Nie všetky sú vyrobené rovnako.

„Niektoré sú príliš objemné a sťažujú obúvanie do topánok," uviedla Lobková.

A čo viac, niektoré produkty sú vyrábané z drsných materiálov ako je plast, ktoré môžu trieť a dráždiť pokožku. Preto by ste mali zvoliť korektor vyrobený z mäkkého materiálu, ako je gél či neoprén. Nemal by však prekrývať samotný hallux.

2. Strečing

Strečing môže byť liekom na problémy s vybočeným palcom. Dôležité je poriadne si natiahnuť lýtko a klenbu chodidla, aby sa znížil tlak na postihnuté miesto. 

„Chodidlá umiestnite na šírku bokov, roztiahnite prsty na nohách a zdvihnite päty zo zeme. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak tento cvik budete opakovať denne v troch sériách po 12 zdvihoch,“ vysvetlila Lobková. 

Palce na nohách si podľa nej môžete uvoľniť aj pomocou silikonového oddeľovača prstov. 

„Poskytujú pohodlné odpruženie medzi každým prstom, tie sú potom natiahnuté a uvoľnené,“ dodala.

3. Nosenie správnej obuvi

Výber správnej obuvi môže zabrániť bolestiam a deformácii vybočeného palca,“ uviedla doktorka Lobková.

Najlepšie topánky podľa nej umožňujú normálnu flexibilitu prstov bez otláčania. Topánky s podporou klenby, najmä pozdĺž vnútornej strany chodidla, môžu tiež spomaliť progresiu halluxov.

Ako by mali vyzerať správne zvolené topánky?

  • mäkký vrchný materiál, ktorý obmedzí trenie vybočenie palca
  • aspoň 2,5 centimetrový opätok
  • otvorená špička (ak je to možné)

4. Ľadový obklad

Na boľavý sval alebo zranenie zaberá ľadová terapia. To isté platí pre vybočený palec. 

„Terapia ľadom znižuje zápal,“ konštatovala doktorka Lobková.

To je dôvod, prečo môže poskytnúť dočasnú úľavu od bolesti, ak sa stav zhorší alebo zapáli (červený a opuchnutý kĺb palca na nohe) v dôsledku aktivity alebo zle zvolených topánok. 

5. Tejpovanie

Aj tejpovacie pásky môžu zmierniť bolesť spôsobenú halluxom. 

„Vzhľadom na to, že vybočený palec je deformitou, aplikácia tejpu funguje na opätovné zarovnanie kĺbu a stlačenie bolestivého tkaniva,“ konštatovala Lobková.

Na internete nájdete niekoľko návodov, ako si správne zatejpovať bolestivý palec.

Zaujme vás: Neobvyklý PRÍZNAK vysokého CHOLESTEROLU, ktorý zaregistruje váš ČUCH: Cítite to aj VY?

6. Voľne predajné lieky proti bolesti

Voľne predajné lieky proti bolesti môžu dočasne poskytnúť úľavu od bolesti spojenej s vybočenými palcami. Najlepšie funguje lokálny gél voltaren. Ide však len o krátkodobé riešenie, ktoré nevyrieši daný problém.

Okrem toho sa neodporúča používať tieto produkty dlhšie ako dva týždne, pretože majú vedľajšie účinky,“ vysvetlila Lobková.

Kedy navštíviť lekára?

„Keď dôjde k deformácii kĺbu palca na nohe, ktorá spôsobuje bolesť alebo nepohodlie, odporúčam navštíviť podológa, ktorý urobí röntgen a zistí, kde je problém,“ konštatovala Lobková.

V závislosti od ťažkostí sa lekár rozhodne, či vás bude liečiť injekciami kyseliny hyalurónovej alebo vám predpíše ortopedické vložky. Tie by mali umiestniť nohu do neutrálnej polohy tým, že poskytnú správny sklon päty, ako aj podporu klenby a môžu zahŕňať špecifické úpravy na vybočenom mieste. V závažných prípadoch môže byť alternatívou operácia.

„Chirurgický zákrok zvyčajne zahŕňa resekciu postihnutého miesta, alebo prestavbu kĺbu palca na nohe," vysvetlila podologička Lobková.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie prevencia hallux vybočený palec

20.05.2022  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Recepty

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia