Chyby, ktorými zrýchľujeme proces kontaminácie: Toto pri grilovaní už nikdy nerobte!

26.08.2019

Neodmysliteľnou súčasťou leta sú grilovačky. Málokto si však uvedomuje, že nesprávny spôsob grilovania pokrmov, nesprávne palivo, či hlavne v nesprávnom čase použité podpalovače a nedostatočne dlhý čas grilovania môže priniesť so sebou aj nebezpečenstvo rozličných alimentárnych nákaz.

Vyhnite sa riziku

Grilovanie sa stáva obľúbenou formou prípravy pokrmov najmä v letnom období, no má určité riziká. Môže dôjsť k vzniku alimentárneho ochorenia z nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Nebezpečné je grilovanie aj preto, že pri vysokých teplotách vznikajú škodlivé látky, napr. polyaromatické uhľovodíky, ktoré významne zvyšujú riziko vzniku rakoviny," pripomína vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica MUDr. Mária Avdičová.

Dodáva, že je veľmi dôležité, aby sme grilovali len kvalitné potraviny, ako netučné mäso, či zeleninu.

Čítajte tiež: Potraviny, ktoré podľa odborníčky urýchľujú metabolizmus: Tieto naštartujú chudnutie!

Grilovanie by malo prebiehať pri miernej teplote a dlhšie, aby sa pokrm dostatočne tepelne opracoval aj vo vnútri. Pri grilovaní mäsa dochádza vplyvom vysokej teploty k zmene proteínov, ale aj k vzniku karcinogénnych látok, tzv. heterocyklických amínov, preto MUDr. Avdičová pri grilovaní odporučila nižšiu teplotu a dlhší čas prípravy. Ak teplota nedosiahne všade minimálne 70 °C hrozí, že nebudú zničené baktérie alebo parazity, ktoré mäso môže obsahovať. 

Ako predísť kontaminácii? 

Pri nesprávnej manipulácii s mäsom, nedodržaní chladenia alebo mrazenia počas skladovania, pri nedodržaní potrebnej teploty pri kulinárskom spracovaní alebo pri nedodržiavaní zásad hygieny dochádza k zrýchleniu procesu jeho kontaminácie. 

Mrazené mäso by sa nemalo grilovať, pretože by mohlo vo vnútri ostať surové. Ak už chcete grilovať mrazené mäsové výrobky, pred grilovaním je potrebné ich rozmraziť. Tuk z pripravovaného mäsa by nemal kvapkať na žeravé uhlie, pretože práve pri spaľovaní tuku vznikajú škodlivé látky, ktoré sa usádzajú na pripravovanom pokrme. Odkvapkávaniu tuku sa dá zabrániť použitím fólie alebo tácky na pečenie. 

Plameň by sa nemal dotýkať pripravovaného pokrmu. Vhodné je pred grilovaním z mäsa odstrániť tuk a kožu. Samozrejme, že sa neodporúča jesť spálené čierne kúsky pokrmov. Marináda by mala byť pripravovaná vždy čerstvá. Na grilovanie by sa mal používať kvalitný rošt a vhodný gril. Plynové a elektrické grily sú podľa odborníkov bezpečnejšie, ľahšie sa udržiavajú, no najväčšej obľube sa teší grilovanie na uhlí.

Používať by sa malo len kvalitné drevené uhlie alebo brikety určené na grilovanie. Brikety majú väčšiu výhrevnosť, sú vyrobené z kvalitného uhlia a majú minimálny odpad. Pred pridaním dreveného uhlia  je však vhodné pripraviť si pahrebu z mäkkého či tvrdého dreva, úplne nevhodné je prilievať na drevené uhlie tzv. podpaľovače. Výpary z nich úplne dokážu znehodnotiť grilované potraviny, ktoré sa neodporúča konzumovať.


Tagy:
grilovanie leto jedlo stravovanie nákazy

26.08.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka  |  Zdroj: red, Tlačová správa

Ďalšie články

Diskusia