Desivé zistenie o rizikách infarktu: Ak máte tento črevný problém, pozor na srdce!

14.03.2018

Zápalové ochorenia čriev (IBD), ako Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída, trápia stále väčší počet ľudí. To isté však možno povedať o srdcovo-cievnych ochoreniach. Náhoda? Podľa nového zistenia spolu tieto dva zdravotné problémy môžu súvisieť.

Americkí lekári z University Hospitals Cleveland Medical Center našli znepokojivú súvislosť medzi zápalovými ochoreniami čriev (IBD) a srdcovo-cievnymi problémami. Vychádzali z výskumu, v rámci ktorého sumarizovali informácie o 22 miliónoch pacientov. Zistili, že zápalové ochorenie čriev, ako Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída, sa spája s vyšším rizikom infarktu myokardu.

Čítajte viac: Najzáludnejšie ochorenie tráviacej sústavy: Prezradí ho aj ovocie a zelenina

Kým predchádzajúce vedecké štúdie poukázali na vzťah medzi ochoreniami srdca a reumatoidnou artritídou či ochorením lupus, súvzťažnosť s IBD je pre vedcov novinkou a nie je jasné, prečo k nej dochádza.

Po trojročnom výskume vedci skonštatovali, že u pacientov s IBD je riziko srdcového infarktu o 23 percent vyššie oproti ľuďom bez diagnózy zápalového ochorenia čriev. IBD sa tak teoreticky môže zaradiť medzi ďalšie rizikové faktory srdcového infarktu spolu s fajčením, vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Pozoruhodnou zaujímavosťou tiež je, že u pacientov s IBD boli častejšie zastúpené aj spomínané rizikové faktory.

Paradoxne, najvyššie riziko infarktu sa vzťahuje na mladších pacientov s IBD (40 rokov a menej) a žien (u ktorých býva IBD agresívnejšie). Podľa výskumného tímu môže byť zistenie užitočné najmä pre kardiológov, ktorí by mali diagnózu IBD uznať ako rizikový faktor srdcového infarktu.  

 

 

Fotogaléria


Tagy:
infarkt Crohnova choroba ulcerózna kolitída zápalové ochorenie čriev

14.03.2018  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia