Najhoršia plodnosť v celej Európe? Pozrite sa, kde majú mladí muži extrémne málo spermií!

23.05.2019

Vedci už niekoľko rokov upozorňujú na klesajúci počet spermií v mužskom ejakuláte. Na vážnosť situácie poukazuje aj nový švajčiarsky výskum, ktorý bol zameraný na plodnosť mladých mužov. Ukazuje sa, že viac než polovica z nich by mohla mať problém počať dieťa!

Podľa odhadov majú muži žijúci v civilizovaných krajinách približne o polovicu menej spermií než otcovia predchádzajúcich generácií. Z najnovšej štúdie zverejnenej v magazíne Andrology však vyplýva, že hladiny plodnosti sa môžu medzi jednotlivými národmi líšiť.

Čítajte viac: Baktéria, ktorá môže nevedomky likvidovať váš sexuálny život: O tomto by mali muži vedieť!

Kvalitu spermií mladých mužov sa rozhodli otestovať výskumníci zo švajčiarskej Ženevskej univerzity. S hrôzou zistili, že práve Švajčiari majú jeden z najhorších spermiogramov v celej Európe. Vzhľadom na normy plodnosti stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) má dostatok spermií len 38 percent mladých švajčiarskych mužov vo veku od 18 do 22 rokov!

Zvyšené riziko rakoviny semenníkov

Vedci v rámci štúdie hodnotili nielen počet, ale aj motilitu a morfológiu spermií. Z tlačovej správy Ženevskej univerzity vyplýva, že zlá kvalita spermií koreluje nielen s dvojnásobným znížením plodnosti, ale tiež so zvýšeným výskytom rakoviny semenníkov.

V uplynulých desaťročiach klesla priemerná koncentrácia spermií v ejakuláte z 99 miliónov na mililiter na 47 miliónov na mililiter. Ak má muž menej ako 15 miliónov spermií na mililiter, je považovaný za subfertilného a jeho šance na úspešné splodenie potomka sú znížené. Hodnoty švajčiarskych mužov sa pohybovali od 41 do 67 miliónov spermií na mililiter. Podobne ako Švajčiari, podobne nízke hodnoty v ejakuláte mali v testovaní aj Dáni, Nóri a Nemci.

Hranica plodnosti

O zníženej plodnosti odborníci začínajú hovoriť až po neúspešnom ročnom snažení sa páru o dieťa. Dôvodom môže byť problém s plodnosťou jedného z partnerov, ktorý môže mať viacero príčin vrátane nezdravého životného štýlu. Z výskumov napríklad vyplýva, že neplodnosť je častejšia u mužov, ktorých matky počas tehotenstva fajčili.

 

Fotogaléria


Tagy:
neplodnosť Švajčiari

23.05.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/zh

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia