Smutný dôsledok obezity u mužov: Ničí DNA a znefunkčňuje spermie!

27.10.2017

Páni niečo vám pošepkám: robte všetko preto, aby ste sa zbavili nadváhy a obezity! Teda, ak vám záleží na Vašej plodnosti. Nadváha a obezita totiž neprináša len známe zdravotné problémy.

Nedávno sa objavili dôkazy, že nadváha a obezita môže byť príčinou mužskej neplodnosti a potratov. Prečo? Vedci v Atlante prvýkrát podrobili mužské spermie genetickému vyšetreniu vo vzťahu k telesnej hmotnosti a zistili, že kyselina deoxyribonukleová (DNA), ktorou sa prenáša genetický kód muža, je “potrhana” tým viac, čím je muž obéznejší. Takéto “potrhanie” (fragmentácia) DNA spermiu znefunkčňuje. Navyše už dávnejšie sa vie, že spermie obéznych mužov sú “lenivejšie” – pohybujú sa pomalšie a nestihnú dôjsť až tam, kam dôjsť majú.

Kde je tá hranica? 

Telesná hmotnosť sa jednoduchým spôsobom dá posúdiť ako index telesnej hmotnosti (BMI). Hmotnosť v kilogramoch a vydeľte druhou mocninou výšky v metroch (napr. 78 kg/1,842 m). Ak je výsledok v rozpätí 20-25, máte normálnu hmotnosť, od 25 do 30 máte nadváhu a od 30 vyššie ste obézni. Vedci v Atlante zistili, že podiel spermií s poškodenou DNA začína dramaticky stúpať pri hodnote BMI 25 a pri hodnotách okolo 30 dosahuje takmer 30%. To je hranica, kedy znížená kvalita spermii môže byť príčinou neplodnosti alebo potratu.

Nerešpektujú zákonitosti metabolizmu

Problém z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť aj fakt, že práve tí schopnejší muži sú vystavení väčšiemu stresu, ktorý často riešia jedením a výsledkom je priberanie. Pozrite sa okolo seba na podnikateľov, manažérov, politikov… Muži častejšie ako ženy nerešpektujú zákonitosti metabolizmu: odchádzajú z domu bez raňajok, cez deň niečo zhltnú a “dotlačia” sa na noc. Zle. Páni, ak idete týmto smerom, zastavte sa a čelom vzad. Nezáleží na tom, ako ďaleko ste v hodnotách BMI zašli, vždy existuje cesta späť! Pomôžem Vám schudnúť.


Tagy:
deti muži nadváha zdravotné problémy plodnosť neplodnosť

27.10.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: Dr. Igor Bukovský, Ambulancia klinickej výživy

Ďalšie články

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia