Nebezpečný TREND, ktorý prináša riziká: Takto odhalíte chybné a FALŠOVANÉ lieky na predpis

Zdroj: gettyimages.com
2023-11-28 19:00:00

Lieky viazané na lekársky predpis nemožno dodávať prostredníctvom donáškových služieb. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súvislosti s nárastom subjektov, ktoré ponúkajú pacientom obstaranie liekov na lekársky predpis.

Ústav pripomína, že predpísané lieky môžu vydávať výlučne lekárne alebo zákonom stanovené zdravotnícke zariadenia. Poskytnúť ich môže len osoba s príslušným vysokoškolským vzdelaním. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová.

"Lekárenskú starostlivosť môže poskytovať výlučne osoba, ktorá má na túto činnosť povolenie. Činnosť subjektov bez povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti, ktoré obstarávajú lieky pre pacientov, nemá oporu v zákone o liekoch," skonštatoval riaditeľ štátneho ústavu Peter Potúček.

Nezákonný postup

Lieky sa môžu odovzdať až po vykonaní všetkých predpísaných úkonov. Ide napríklad o kontrolu správnosti údajov uvedených na lekárskom predpise s údajmi v preskripčnom zázname, upozornenie na osobitné varovania pri užívaní lieku, ale aj informovanie pacienta o možnosti výberu náhradného humánneho lieku a o výške doplatku pacienta.

"Podobne ako odborné vyšetrenie u lekára, ani výdaj lieku na lekársky predpis nemožno uskutočniť prostredníctvom inej osoby namiesto farmaceuta alebo pacienta. Takýto postup je nezákonný, a navyše predstavuje pre pacienta značné riziká, ako napríklad výdaj chybného, alebo dokonca falšovaného lieku, nesprávne poučenie o užívaní lieku, zneužitie osobných údajov a mnohé ďalšie," dodal Potúček.

Prípadnú chybu pri výdaji lieku, ktorá vyvolá nežiaduci účinok, napríklad pri zámene, musí lekáreň nahlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv. Dotknuté subjekty musia dodržiavať aj pravidlá ochrany osobných údajov pacientov.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie prevencia lieky na predpis

2023-11-28 19:00:00  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia