Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Alarmujúce POČTY ľudí, ktorí sa UTOPILI: PROBLÉM na Slovensku, ktorý by mohol mať na tom podiel

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža chce pri príležitosti Svetového dňa prevencie pred utopením 25. júla upriamiť pozornosť širokej verejnosti nielen na samotnú prevenciu, ale aj na zlú úroveň slovenskej legislatívy ohľadom akreditácie plavčíkov.

Tá totiž v tejto súvislosti môže viesť k nedostatočnej ochrane kúpajúcich sa ľudí v bazénoch a na vodných plochách. Podľa štatistických údajov sa na Slovensku v roku 2022 utopilo 110 ľudí, z toho bolo 84 mužov a 26 žien.

Nízka úroveň vedomostí ako problém

V priemere u nás za uplynulé roky prichádza o život kvôli utopeniu 120 ľudí ročne. Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža (VZS SČK) dlhodobo vníma tieto počty ako alarmujúce. Môže za to nízka úroveň vedomostí ohľadom vodnej bezpečnosti medzi bežnou populáciou a tiež absencia dôrazu na jej dodržiavanie zo strany legislatívy.

„Poslaním VZS SČK je zaistiť bezpečnosť ľudí na vodnej ploche - či už ide o bazén, prírodné kúpaliská, nádrže alebo vodné toky. Ponúkame však nielen dohľad nad vodnou plochou nami vyškolenými záchranármi, ale aj odborné rady a školenia pre ich prevádzkarov a majiteľov,“ hovorí Mgr. Juraj Skrip, prvý viceprezident VZS SČK. „Vzdelávanie a previerky plaveckých zručností ponúkame aj pre širokú verejnosť, školy, či rôzne združenia. Veríme totiž, že práve takouto cestou najlepšie prispievame k účinnej prevencii.“

Alarmujúce POČTY ľudí, ktorí
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

S prísnymi kritériami

VZS SČK je riadnym členom Medzinárodnej federácie vodných záchranárov (International Life Saving Federation – ILS). Aj z tohto dôvodu si prísne zakladá na kvalitnom a zodpovednom vzdelávaní pri vedení svojich kurzov. V nich vyškolení vodní záchranári nadobúdajú zručnosti na súťažiach, kde ich preveruje aj ILS. Každý absolvent kurzu VZS SČK je totiž zároveň držiteľom medzinárodného preukazu federácie. Takéto prísne kritériá sú však dnes pre získanie spôsobilosti pre odbornosť plavčíka skôr ojedinelé.

Dnes na Slovensku neexistuje zákon, ktorý by definoval kritériá pre plaveckú zručnosť PLAVČÍKOV. Kurzy pre plavčíkov môžu poskytovať rôzne rýchlo vzniknuté organizácie, ktoré vydávajú certifikáty vodných záchranárov aj slabým plavcom. Pokojne sa môže stať, že na bezpečnosť kúpajúcich sa ľudí pri bazéne dohliada človek, ktorý nevie poriadne plávať a svoje oprávnenie získal za jediný deň. VZS SČK dlhodobo apeluje na zákonodarcov, aby pristúpili na diskusiu s odborníkmi a urobili v tejto oblasti poriadok,“ hovorí Juraj Skrip.

Dobrovoľníci VZS SČK vďaka svojej profesionalite spolupracujú so všetkými záchranárskymi zložkami na Slovensku - predovšetkým pri záplavách. Svoje školiace strediská majú v Bratislave, Nových Zámkoch, Liptovskom Mikuláši a Prešove.

Viac o téme: VodaZdraviePrevenciaSvetový deňUtopenie sa
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9