Streda15. máj 2024, meniny má Žofia, Sofia, zajtra Svetozár

Dnes je svetový deň lymfómu: pacienti sú nespokojní s chabou informovanosťou o liekoch !

Watch and wait - tak znie názov lekárskeho pozorovania, s ktorým niektorí pacienti nie sú až tak stotožnení. Zobraziť galériu (2)
Watch and wait - tak znie názov lekárskeho pozorovania, s ktorým niektorí pacienti nie sú až tak stotožnení. (Zdroj: thinkstock.com)

Slovenskí pacienti s rakovinou lymfatického systému majú od tohto roku k dispozícii novú liečbu. Tá sa týka diagnózy non-Hodkinov B-Bunkový lymfóm.

Proces kategorizácia je náročný 

Liečivo pôjde do procesu kategorizácie, je určené pre ťažko liečiteľných pacientov.

"Je z kategórie cytostatík a má menej nežiaducich účinkov," povedala Veronika Ballová z Národného onkologického ústavu (NOÚ).  Ide o spôsob liečby tohto agresívneho lymfómu v tretej a štvrtej línii, kde sa klinicky dokázal pozitívny účinok na pacienta.

Komplikovaná diagnóza, ktorá trvá aj roky 

Lymfóm je zhubné nádorové ochorenie lymfatického systému. Jeho diagnostika je niekedy komplikovaná, zo začiatku sa môže prejavovať príznakmi typickými aj pre iné a menej závažné ochorenia. Väčšina pacientov v prieskume, ktorý tento rok robilo občianske združenie Lymfoma, potvrdila, že s diagnostikou sú problémy.

Takmer 70 percent z nich si správnu diagnózu vypočulo do dvoch mesiacov, vyše desatina chorých (11 percent) po diagnóze pátrala rok.
 

"Zatiaľ sme oslovili takmer 170 pacientov, v tejto činnosti budeme pokračovať," povedala Miroslava Fekiačová zo združenia, ktoré zoskupuje pacientov s lymfómom a ich blízkych už roky. 

Prieskum ďalej ukázal, že polovica opýtaných je málo informovaná v oblasti dostupných liekov a liečebných postupov. Ballová tvrdí, že z hľadiska dostupnosti liekov na tom Slovensko v porovnaní so zahraničím nie je najhoršie.

Pacienti, ktorí sa o svoje príbehy podelili - (zľava) pacientka Lea a  Petra a pacient Tomáš. Spoločnosť im robí predsedníčka OZ  Mgr.Miroslava Fekiačová
Zobraziť galériu (2)
Pacienti, ktorí sa o svoje príbehy podelili - (zľava) pacientka Lea a Petra a pacient Tomáš. Spoločnosť im robí predsedníčka OZ Mgr.Miroslava Fekiačová  (Zdroj: Tlačová správa)

Liečba pomocou nových liekov, ale aj chemoterapie 

Pri liečbe lymfómu sa využíva najmä chemoterapia, rádioterapia, liečba cielenými liekmi, takzvanými monoklonovými protilátkami, ale aj transplantácia kmeňových buniek.

Jednou z príčin, prečo vzniká, je výrazné oslabenie imunity ako napríklad pri AIDS, zvýšené riziko majú aj pacienti s hepatitídou B a C. Nie je dedičný. Lymfóm patrí pri včasnej diagnostike medzi veľmi dobre liečiteľné ochorenia. Úplne vyliečiť sa môže viac než 70 až 80 percent pacientov.

Diagnózu možno v prípade lymfómov stanoviť na základe histologického vyšetrenia vzorky tkaniva. V iných prípadoch je možné chorého len sledovať a začať liečbu až v prípade objavenia sa ťažkostí. 

Lymfóm najčastejšie vzniká v lymfatických uzlinách, slezine či kostnej dreni. Má zväčša nenápadný priebeh, jeho častým príznakom je zvýšená teplota, bolesť hlavy, nechutenstvo či anémia.

Pacienti sa potia najmä v noci, chudnú, majú zväčšené mandle alebo pretrvávajúci kašeľ. Môže ich svrbieť koža, bolieť žalúdok alebo kosti.

Čítajte tiež: Exotické vírusy či parazity: čo všetko nám hrozí s príchodom utečencov?

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9