Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Pozor na to: Možno svoje psychické problémy rieši TAKTO aj VAŠE dieťa!

Alkohol je čoraz viac aj problémom detí.
Alkohol je čoraz viac aj problémom detí. (Zdroj: GettyImages)

Na Slovensku žije takmer štyristotisíc ľudí, ktorí sú závislí od alkoholu, a tento počet stále narastá. Cieľom kampane Suchý február je zvýšiť povedomie o jeho škodlivosti na zdravie a životy ľudí.

„V súčasnosti je možné povedať, že so stavmi v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu sa stretávame dennodenne. Jedná sa o všetky vekové kategórie, najčastejšie sú to však ľudia v produktívnom veku a seniori, výnimkou nie sú ani ženy. Evidujeme veľa prípadov, kedy si seniori v dôsledku omámenia alkoholom privodili aj traumatické zranenia ako sú zlomeniny, otvorené zlomeniny, tržné rany a intoxikáciu,“ hovorí vedúca sestra urgentného príjmu Nemocnica AGEL Levice Mgr. Magdaléna Leváková.

Suchý február sa zameriava na šírenie osvety o negatívnom vplyve alkoholu aj medzi maloletými. „Celý rok sa stretávame aj s prípadmi detí v podguráženom stave. Ročne tvoria až okolo 10 % všetkých privezených prípadov. Deti sú často nájdené vonku v stave opitosti náhodnými okoloidúcimi ako ležia alebo spia, čoho následkom je často aj podchladenie. V súčasnosti sa veková hranica privezených detí pohybuje od 8 do 19 rokov a z hľadiska pohlavia môžeme povedať, že je to 50:50. Veľa detí siaha po alkohole aj z dôvodu psychických ťažkostí, nárast takých prípadov zaznamenávame od pandémie Covidu,“ vysvetľuje primárka pediatricko-neonatologického oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Kristína Apostolov.

Výzva na mesiac bez alkoholu počas Suchého februára predstavuje príležitosť vytvoriť si aj v tomto smere udržateľné návyky. Očakáva sa, že tento vedomý prístup k alkoholu môže mať trvalý vplyv na naše správanie aj po skončení tohto mesiaca. Iniciatíva podporuje zdravý životný štýl a vytvára priestor na diskusiu o dôležitosti zodpovedného prístupu k alkoholu v každodennom živote.

Viac o téme: AlkoholZavislostMaloleti
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9