Piatok14. jún 2024, meniny má Vasil, zajtra Vít

Máte nad 65 rokov a pijete alkohol? TOTO vám hrozí!

Alkohol môže skrátiť život seniorov aj o niekoľko rokov.
Alkohol môže skrátiť život seniorov aj o niekoľko rokov. (Zdroj: GettyImages)

Alkohol môže u seniorov nielen povzbudiť závislosť, ale aj zhoršiť priebeh ich primárnych ochorení. Spája sa takisto s úbytkom telesnej hmotnosti či duševnými chorobami.

Konzumáciou alkoholických nápojov si dôchodcovia vedia skrátiť život až o niekoľko rokov. Upozornila na to primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Handlovej Miriam Kvostková.

Odborníci tvrdia, že závislých od alkoholu je čoraz viac ľudí v seniorskom veku. Vo vekovej skupine nad 65 rokov pritom zaznamenali nárast o viac ako 100 percent. "Niektorí pacienti majú návyk konzumácie alkoholu už z mladších čias, mnohých k závislosti dovedie strata partnera, ospravedlňujú ju samotou či nezáujmom o ďalší život. Zaujímavé je, že kým u mladších ľudí majú problém s alkoholom skôr muži, v skupine seniorov sú to zasa ženy," načrtla Kvostková.

Seniori sú špecifickou skupinou predovšetkým z dôvodu, že mnohí trpia viacerými diagnózami. "Alkohol u nich môže nielen povzbudiť závislosť, ale aj zhoršiť priebeh primárnych ochorení, na ktoré sa vo svojom veku s veľkou pravdepodobnosťou liečia," ozrejmila lekárka. Alkohol sa podľa nej rýchlo podpisuje pod chradnúce fyzické a duševné zdravie, telesné ťažkosti sú sprevádzané srdcovocievnymi ochoreniami, problémami s pečeňou, obličkami a poruchami imunitného systému. "Organizmus starších ľudí spracováva alkohol omnoho pomalšie než mladšie telá, následkom čoho majú naň zvýšenú citlivosť,“ vysvetlila primárka.

Vplyv alkoholu na organizmus seniorov súvisí aj s úbytkom telesnej hmotnosti, najmä svalov. S pribúdajúcim vekom totiž dochádza k postupnej strate svaloviny, a čím menej je svalov na absorbovanie alkoholu, tým rýchlejšie pociťujú seniori jeho účinky. "Ich zdravie však alkohol ohrozuje aj sekundárne, pretože zvyšuje riziko pádov, zlomenín a iných nebezpečných poranení. Nemenej dôležitá je duševná stránka, ktorá na alkohol reaguje poruchami nálady, depresiami a úzkosťami," vymenovala Kvostková.

V neposlednom rade by sa seniori mali podľa nej konzumácii alkoholu vyhýbať aj z dôvodu množstva liekov, ktoré užívajú na svoje ochorenia. "Stáva sa, že už na prvý pohľad zistíme, či niekto pije alkohol pravidelne, predpoklad nám potvrdia aj výsledky krvi poukazujúce na poškodenie pečene a aj USG vyšetrenie. Žiaľ, často sa stáva, že práve konzumáciou alkoholu si seniori vedome skrátia život aj o niekoľko rokov," uzavrela odborníčka.

 

Viac o téme: AlkoholSenioriZavislost
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9