Skrýva sa za pomocníkom skrytý ŠKODCA? Suchý šampón funguje len v TOMTO prípade

Zdroj: gettyimages.com
2023-09-23 14:00:00

Je skvelý, keď sa ponáhľate a nestíhate si umyť vlasy. Vďaka nemu vyzerajú mastné pramene do pár sekúnd sviežo a skvelo bez toho, aby ste si museli namočiť hlavu. Môže sa však suchý šampón používať každý deň?

Pár strieknutí a môže sa ísť. Pre mnohých je suchý šampón základom každodennej starostlivosti o vlasy. Ak ho používate ako náhradu za umývanie vlasov, robíte medvediu službu pokožke hlavy aj vlasom, ako sa píše sa na livestrong.com.

„Suchý šampón funguje tak, že absorbuje prebytočný olej a mastnotu z pokožky hlavy a prameňov, čím dodá vlasom čistejší vzhľad," poznamenal dermatológ Aanand Geria.

Jeho tajomstvo spočíva v jeho aktívnych zložkách, zvyčajne ide o škrobový prášok alebo alkohol. Okrem toho, že vlasy zbaví mastnoty, mnohé zanechajú na korune krásy aj sviežu vôňu.

„Suchý šampón však nezmýva nečistoty a oleje z pokožky hlavy, špinavé vlasy len dočasne zamaskuje,“ konštatovala dermatologička Claire Changová.

Podľa nej by teda nikdy nemal byť trvalou náhradou za bežný šampón.

Ako ho používať?

Používanie suchého šampónu sa môže mierne líšiť v závislosti od produktu a tiež typu vlasov. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov si vždy prečítajte pokyny na zadnej strane produktu.

Dermatológovia však odporúčajú dodržiavať tento postup:

 • Nádobu alebo fľašu dobre pretrepte, aby sa obsah dôkladne premiešal a zabezpečilo sa rovnomerné rozloženie produktu.
 • Rozdeľte si vlasy na časti, aby ste suchý šampón aplikovali priamo ku korienkom.
 • Fľaštičku držte asi 15 až 25 centimetrov od pokožky hlavy a nastriekajte produkt v krátkych dávkach na korienky.
 • Zamerajte sa na oblasti, ktoré sú obzvlášť mastné.
 • Ak používate práškový suchý šampón, jemne posypte korienky. Začnite s malým množstvom a podľa potreby pridávajte.
 • Či už použijete sprej alebo púder, nechajte ich pôsobiť aspoň 30 sekúnd, aby absorboval prebytočný maz a mastnotu, a potom prípravok jemne vmasírujte do korienkov.
 • Jemne vlasy prečešte, aby ste uvoľnili zvyšky šampónu a potom vlasy upravte podľa potreby.

Riziká každodenného používania

„Suchý šampón môže byť skvelým pomocníkom, ktorý osvieži vlasy medzi jednotlivými umytiami, no mali by ste vedieť, že existujú určité potenciálne problémy spojené s jeho používaním," poznamenal dermatológ Geria.

Čo vám podľa neho hrozí?

1. Môže sa rozvinúť kontaktná dermatitída

Ak je vaša pokožka hlavy poškriabaná, môže byť na vine suchý šampón.

„Ten totiž môže spôsobiť dráždivú alebo alergickú kontaktnú reakciu v dôsledku citlivosti na jednu z jeho zložiek," tvrdí doktorka Changová.

Tento stav, známy ako kontaktná dermatitída, sa prejavuje začervenaním, odlupovaním, svrbením alebo pálením pokožky hlavy.

Medzi bežné alergény alebo dráždivé látky nachádzajúce sa v produktoch patrí:

 • vôňa
 • konzervačné látky
 • iné chemikálie

Kontaktná dermatitída zvyčajne sama vymizne, keď prestanete používať produkt, ktorý problém spôsobuje. Ak si nie ste istí, ktorá zložka spôsobuje vaše príznaky, navštívte alergológa alebo dermatológa.

2. Vlasové folikuly sa môžu upchať

Nadmerné používanie suchého šampónu môže spôsobiť nahromadenie produktu a nečistôt na pokožke hlavy. Keď sa tak stane, môže to potenciálne viesť k upchatiu vlasových folikulov.

„Následne sa môže na pokožke hlavy vyvninúť folikulárny zápal, tiež známy ako folikulitída,“ hovorí Changová.

Často má podobu zapálených hrčiek alebo pupienkov. Medzi príznaky patria:

 • pľuzgiere naplnené hnisom
 • svrbiaca koža
 • bolestivá, jemná pokožka

3. Vystavíte sa väčšiemu riziku lámania vlasov

„Nadmerné používanie suchého šampónu, ktoré obsahuje alkohol, spôsobuje, že vaše vlasy budú suché a krehké, čo môže viesť k ich lámaniu," uviedla dermatologička Changová.

Aby toho nebolo málo, zvyčajne neobsahuje hydratačné alebo výživné zložky, ako majú štandardné šampóny a kondicionéry. A nie sú to len zložky v suchom šampóne, ktoré môžu vašim vlasom uškodiť.

„Nesprávna aplikácia a odstraňovanie suchých šampónov môže tiež zvýšiť riziko lámavosti vlasov,“ dodala Changová.

4. Zvyšuje sa riziko vypadávania vlasov

Niektorí dermatológovia veria, že nadmerné používanie suchého šampónu môže potenciálne upchať vlasové folikuly a viesť k vypadávaniu a lámaniu vlasov, iní sú presvedčení, že pri správnom používaní nespôsobí ich padanie. Aj doktorka Changová tvrdí, že neexistuje žiadny konkrétny vedecký dôkaz, že suchý šampón priamo vedie k vypadávaniu vlasov.

„Ak sa používa príliš často a nesprávne, môže prispieť k zlému zdraviu pokožky hlavy, zápalu a následnému vypadávaniu,“ dodala.

5. Môže vás vystaviť možným chemikáliám spôsobujúcim rakovinu

Zistilo sa, že niektoré produkty obsahujú vysoké hladiny benzénu, chemickej látky, ktorá sa spája s rakovinou. Ide o bezfarebnú, horľavú kvapalinu. Primárna expozícia benzénu nastáva vdychovaním kontaminovaného vzduchu. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí boli neustále vystavení tejto chemikálii, majú podľa American Cancer Society väčšie riziko leukémie a iných druhov rakoviny krvi.

Ako často by ste mali používať suchý šampón?

Aj keď časté používanie suchého šampónu môže mať potenciálne nevýhody, stále môže byť  súčasťou vašej každodennej starostlivosti o vlasy, ak sa aplikuje správne a používa sa s mierou

„Dermatológovia vo všeobecnosti odporúčajú používať suchý šampón nie viac ako dva dni za sebou, potom by ste si vlasy mali radšej umyť tradičným šampónom, aby ste z hlavy odstránili akékoľvek nahromadenie produktu a nečistoty," radí dermatológ Geria.

Ako ho doplnila doktorka Changová, veľa závisí aj od typu vlasov a individuálnych potrieb jednotlivca.

„Tí, ktorí majú suché vlasy alebo pokožku hlavy, by mali suchý šampón používať menej často ako tí, ktorým sa mastia viac,“ tvrdí odborníčka.

Tipy dermatológov

 • Vyberte si suchý šampón vyvinutý pre váš typ vlasov.
 • Pozorne si prečítajte zoznam zložiek produktu, aby ste identifikovali potenciálne alergény alebo dráždivé látky.
 • Postupujte podľa pokynov na produkte, aby ste sa vyhli nesprávnej aplikácii.
 • Medzi použitiami si umyte vlasy tradičným šampónom.

Fotogaléria


Tagy:
šampón zdravie prevencia suchý šampón

2023-09-23 14:00:00  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Feminity.sk

Novinky

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia