OVOCIE, ktoré pôsobí ako OCHRANNÝ štít PĽÚC: Tieto druhy ZABRÁNIA poškodeniu orgánu!

16.06.2021

Hoci pľúca majú samočistiacu schopnosť, vadí im znečistené prostredie, nezdravá strava aj nedostatok pohybu. Keď však budete konzumovať isté druhy ovocia, ochránite si tento dôležitý orgán!

Receptom na zdravé pľúca sú jablká a paradajky. Ľudia, ktorí ich pravidelne jedia, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku pľúcnych problémov. Tento orgán ochráni aj bobuľové ovocie, ako sa píše na livestrong.com. Podľa odborníkov zdravotné výhody pochádzajú z antioxidantov v šupke jablka a vo sfarbení paradajok. Odporúča sa pripraviť si z nich džús, alebo smoothie, no pred odšťavením je potrebné jablká a paradajky dôkladne očistiť. Nezbavujte ich šupky, aby si udržali čo najviac výživných látok. 

Čítajte tiež: V zápale vášne nezabúdajte na tieto VECI: Pravidlá po SEXE, ktoré vás ušetria bolestí!

Ktoré ovocie by ešte malo byť súčasťou vášho jedálnička, ak chcete mať zdravé pľúca?

Znižuje riziko rakoviny pľúc

Ovocný džús, ktorý obsahuje tmavé bobule, ako sú maliny, černice alebo čučoriedky, môže znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc o 20 percent. Toto ovocie obsahuje antokyány a antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Klesne riziko ochorenia pľúc

Každodenná konzumácia bobuľového ovocia, jablka, či paradajok môže chrániť pred emfyzémom a chronickou bronchitídou. Je dokázané, že u 15 percent fajčiarov sa vyvinie Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), astma, bronchiolitída, cystická fibróza a bronchiektázia.

Čo robí pľúcam dobre?

Aby ste podporili zdravie svojich pľúc, okrem spomínaného ovocia by ste mali jesť aj potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín. Do jedálnička pridajte orechy a ľanové semienka. Tie znižujú riziko zápalu pľúc, srdcových chorôb, vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku.

Príznaky, že vaše pľúca volajú o pomoc

  • neustupujúci kašeľ
  • dýchavičnosť
  • zahlienenie
  • opakovaný infekt

Ktoré bylinky ich posilnia?

  • Podbeľ - čistí pľúca a priedušky od nadbytočného hlienu a upokojí sliznicu.
  • Šalvia - Vďaka obsahu esenciálnych olejov zaberá pri problémoch s dýchaním, poradí si s bolesťou v krku a s kašľom.
  • Mäta prieporná – Obsahuje mentol, ktorý upokojuje a uvoľňuje hladkú svalovinu dýchacích ciest a napomáha voľnému dýchaniu.
  • Kajenské korenie – Hoci to možno bude znieť divne, toto korenie robí zázraky. Je štipľavé, no potláča dráždivý kašeľ a bolesti v krku.

Fotogaléria


Tagy:
ovocie zdravie pľúca choroby

16.06.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Feminity.sk

Diskusia