Zdravie mladších ľudí býva často vnímané ako samozrejmosť. Mnohí podceňujú riziká, ktoré ich môžu v tomto veku postretnúť, a to nielen v oblasti fyzického zdravia, ale aj psychiky. Štatistiky z posledných rokov však poukazujú na znepokojujúci trend: aj ľudia vo veku pod 45 rokov čelia vážnym zdravotným problémom či život ohrozujúcim situáciám.
Aké sú najčastejšie príčiny smrti v tejto vekovej kategórii – a existuje spôsob, ako im predchádzať?
Samovraždy a duševné zdravie
Vo vyspelých krajinách je samovražda jednou z najčastejších príčin smrti u mladých dospelých. Tento trend rastie najmä medzi mužmi, ktorí častejšie potláčajú psychické ťažkosti a menej vyhľadávajú odbornú pomoc. Kľúčovú úlohu zohráva stres, úzkosť, depresia, osamelosť, ale aj tlak na výkon a nedostatok podpory.
Prevencia:
– destigmatizácia psychických porúch
– dostupná psychologická a psychiatrická pomoc
– duševná hygiena a kvalitné medziľudské vzťahy
Dopravné nehody
Nehody na cestách patria medzi najčastejšie príčiny smrti mladých ľudí na celom svete. Príčinami bývajú vysoká rýchlosť, alkohol, drogy, únava alebo používanie mobilných telefónov počas jazdy.
Prevencia:
– dodržiavanie dopravných predpisov
– vzdelávanie mladých vodičov
– dôsledné nosenie bezpečnostných pásov a prilieb
– nulová tolerancia voči alkoholu za volantom
Predávkovanie a užívanie návykových látok
Svetová zdravotnícka organizácia aj CDC upozorňujú na nárast úmrtí súvisiacich s predávkovaním opioidmi, ale aj inými drogami (fentanyl, kokaín, alkohol). Tento problém je akútny najmä v Severnej Amerike, ale šíri sa aj do Európy.
Prevencia:
– prevencia závislostí už v školskom veku
– kontrolovaný prístup k predpisovaným liekom
– dostupnosť detoxikačných a rehabilitačných služieb
Rakovina
Hoci rakovina postihuje najčastejšie ľudí nad 50 rokov, niektoré druhy (napr. leukémia, rakovina kože, semenníkov, hrubého čreva) sa objavujú aj u mladších. Častokrát ide o diagnózy, ktoré boli zanedbané alebo neskoro odhalené.
Prevencia:
– preventívne prehliadky a skríningy
– zdravý životný štýl, pohyb, nefajčenie
– ochrana pred UV žiarením
– poznanie rodinnej anamnézy
Srdcovo-cievne ochorenia
Aj keď sa srdcové choroby považujú za problém vyššieho veku, vplyv nezdravého životného štýlu (fajčenie, fast food, stres, nedostatok pohybu) môže spôsobiť infarkt alebo mozgovú mŕtvicu aj u mladých ľudí.
Prevencia:
– pravidelná fyzická aktivita
– zdravá strava a udržiavanie normálnej hmotnosti
– nefajčiť, minimalizovať alkohol
– sledovanie hladiny cholesterolu a tlaku
Mnohé z hlavných príčin úmrtí u ľudí do 45 rokov sú zvrátiteľné. Prevenciou, edukáciou, zmenou životného štýlu a lepšou dostupnosťou zdravotnej a psychologickej starostlivosti možno zachrániť tisíce životov. Naučme sa hovoriť o tom, čo nás trápi. Prvým krokom je však najmä zorientovať sa v sebe samých a naučiť sa identifikovať naše pocity, aby sme sa o nich vedeli baviť s inými. Pracujme na sebe.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%