Pevná vôľa pri chudnutí? Veľký omyl, ktorým klamate samých seba!

09.03.2018

"Nemám pevnú vôľu." Ak si to stále hovoríte pri opakovaných pokusoch o chudnutie, klamete samých seba. Zrejme ju používate v nesprávnej chvíli alebo ju máte vyčerpanú z iných povinností života, ale v skutočnosti ju máte!

Od ľudí, ktorí bojujú s nadváhou a obezitou, počúvam v ambulancii najčastejšie tri vety.

  • Prvá: „Priberám už asi aj zo vzduchu!“ – tomu sa podrobne venuje kapitola Metabolizmus.
  • Druhá: „Nemám čas.“ Myslí sa tým: Nemám čas na cvičenie, prípravu vhodných jedál, prechádzku, spánok a pod. Taká veta je v skutočnosti vážny signál, že váš život je mimo balansu – dôležité veci sú rozhádzané a chýba im potrebná rovnováha. Stratili ste pud sebazáchovy?
  • A tá tretia: „Nemám pevnú vôľu.“ Niekedy sa pri tej vete sympatická dáma v rokoch usmieva, ale ja vidím, že za tým úsmevom je hlboko v duši veľa nezaslúženého sebaodsúdenia, veľa rezignácie a smútku... To odsúdenie, tá rezignácia a ten smútok – to všetko do vás natĺkajú nezmyselné diéty, časopisy, kamaráti. Často v deštrukcii vášho sebavedomia nezaostáva ani rodina. (Matka položí na stôl pre návštevu tácku krémových zákuskov a svojej 30-ročnej dcére, ktorá veľmi čestne bojuje s nadváhou, povie pred cudzími ľuďmi: Ale to nie je pre teba, veď vieš, ako vyzeráš.)

Pevnú vôľu nepotrebujete

Vetu „Nemám pevnú vôľu.“ si už nikdy nepovedzte, pretože:

1.    Nie je to pravda! Každý človek má pevnú vôľu, aj vy ju máte. Možno ju len používate v nesprávnej chvíli alebo ju máte vyčerpanú z iných povinností života, ale máte ju.

2.    V súboji s hladom pevná vôľa vždy nakoniec prehrá. Vždy. U každého človeka. Sme naprogramovaní tak, aby sme prehrali súboj našej pevnej vôle s hladom. Je to to isté ako s dýchaním: už ste počuli o niekom, kto spáchal samozvraždu tým, že sa donútil nedýchať? To naozaj nejde. Pretože aj keď človek s najsilnejšou vôľou na svete zadrží dych, nakoniec odpadne do bezvedomia a vtedy stratí jeho „pevná vôľa“ (sivá kôra mozgu) kontrolu a dýchanie sa automaticky naštartuje. Keď sa budete týrať hladom, je len otázkou času, kedy vaša sivá kôra (= pevná vôľa) odpadne do „bezvedomia“ (= stratí kontrolu) a vy sa prejete. Hlad – to sú hormóny a iné chemikálie vo vašom mozgu. Ako ich chcete poraziť pevnou vôľou? Toto je jedna z mála situácií, keď vám musím povedať: To sa naozaj nedá. Pozrite, aj menzes vyvolávajú hormóny a už ste počuli o nejakej žene, ktorá pevnou vôľou zastavila svoj menštruačný cyklus?

Ak ste uverili, že na chudnutie potrebujete pevnú vôľu a nechali ste sa presvedčiť, že vy ju nemáte, máte možno to najlepšie alibi, prečo nemôžete schudnúť, ale nemáte riešenie. Vy však chcete riešenie.

Na to, aby ste schudli, nepotrebujete pevnú vôľu! Boli ste pripravení počuť túto možno najdôležitejšiu pravdu o chudnutí?

Ešte raz a znovu: Na to, aby ste schudli, nepotrebujete pevnú vôľu! Potrebujete pochopiť, prečo ste boli doteraz neúspešní. Počas desiatich rokov práce s klientmi sme zistili a overili, že toto sú najčastejšie príčiny neúspechu pri chudnutí: ...

09.03.2018  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: Dr. Igor Bukovský, Ambulancia klinickej výživy

Ďalšie články

Diskusia