NAJČASTEJŠIE diagnózy rakoviny u detí: Kedy je veľká ŠANCA na vyliečenie sa z choroby?

Zdroj: gettyimages.com
16.02.2023

Príčina vzniku onkologických ochorení u detí nie je vo väčšine prípadov známa. Nedá sa im preto predchádzať. Pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je však vysoká pravdepodobnosť vyliečenia a návratu do života.

Pripomenul to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pri príležitosti stredajšieho Medzinárodného dňa detskej rakoviny.

 

"Každý rok je na svete diagnostikovaná rakovina viac ako 400.000 deťom a dospievajúcim mladším ako 20 rokov. Miera prežitia závisí od regiónu, pričom 80 percent vyliečených pacientov pochádza z ekonomicky rozvinutých krajín. V menej rozvinutých krajinách je miera prežitia iba 20 percent," priblížil.

Najčastejšími diagnózami u detských onkologických pacientov na Slovensku i vo svete sú podľa ŠÚKL leukémie, rakovina mozgu, lymfómy a solídne nádory.

"Leukémie predstavujú až 30 percent všetkých onkologických chorôb detí," doplnil.

Medzinárodný deň detskej rakoviny vyhlásili účastníci každoročného stretnutia Medzinárodnej konfederácie organizácií rodičov detí trpiacich rakovinou v septembri 2001. Prvýkrát sa tento deň konal v roku 2002. Počas tohto dňa sa popri odborných a osvetových podujatiach vo viacerých krajinách sveta konajú aj akcie na podporu výskumu rakoviny. Symbolom povedomia o detskej rakovine je zlatá stužka.

Fotogaléria


Tagy:
deti choroba rakovina liečba prevencia

16.02.2023  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia