Opaľovacie krémy majú desivú schopnosť: Toto v tele nastáva už po dni strávenom na slnku!

07.05.2019

Používanie opaľovacích krémov sa s letnými mesiacmi nerozlučne spája. Nechránená pokožka je náchylnejšia na spálenie a tiež na vznik rakoviny. Má to však háčik – aj samotné opaľovacie krémy môžu byť pre ľudský organizmus rizikové, upozorňuje najnovší výskum.

 

Podľa novej štúdie zverejnenej v magazíne JAMA dokážu zložky bežného opaľovacieho krému po dni používania prenikať cez pokožku až do krvného riečiska. Vedci zistili, že čím dlhšie človek opaľovací krém používa, tým vyššia koncentrácia zložiek v tele zostáva minimálne po dobu 24 hodín od posledného použitia krému.

Čítajte viac: Bežná CHYBA zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože: Robíte ju aj vy?

Pozornosť vedcov vzbudili najmä štyri chemikálie, ktoré by podľa americkej Správy potravín a liečiv (FDA) mali byť bližšie preskúmané kvôli možným vedľajším účinkom: avobenzón, oxybenzón, ecamsula a oktokrylén.

Čítajte viac: Bazén plný neviditeľných nástrah: Pravda o chlórovom zápachu vás vyženie z vody!

Odborníci však zároveň upozorňujú, že by spotrebitelia opaľovacie krémy mali používať aj naďalej. Vedci totiž nemajú v rukách dôkaz, že by menované zložky mohli byť skutočne rizikové. Najväčším nebezpečenstvom pre pokožku je totiž slnečné žiarenie, tlmočí CNN.

Podozrivý oxybenzón

V minulosti však vedci dávali expozíciu oxybenzónu do súvislosti s poklesom testosterónu u mužov a u žien s predčasnými pôrodmi a zníženou hmotnosťou novorodených detí. Výskumníci tiež zistili, že sa môže nachádzať aj v materskom mlieku ženy, ktorá dojčí dieťa a používa krém s obsahom tejto látky. Okrem toho býva oxybenzón považovaný za potenciálny alergén, preto sa ho niektorí výrobcovia snažili nahradiť inými zložkami.

Fotogaléria


Tagy:
opaľovací krém oxybenzón

07.05.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/zh

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia