Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

Jedno tlačidlo a je po Parkinsonovi: Prevratný objav, ktorý vypne nepríjemné príznaky choroby!

Parkinsonova choroba dokáťe vyradiť človeka z každodenného života. Zobraziť galériu (3)
Parkinsonova choroba dokáťe vyradiť človeka z každodenného života. (Zdroj: thinkstock.com)

Stačí raz stlačiť a je po trase a iných prejavoch Parkinsonovej choroby! Môže to znieť ako science fiction, no je to skutočnosť. Už aj na Slovensku! Pacienti s touto chorobou sa konečne vďaka vynálezu môžu vrátiť do každodenného života.

Nepríjemné prejavy Parkinsonovej choroby ako tras, stuhnutosť, spomalený pohyb, problémy s rečou, ktoré ľudí s týmto ochorením vyradia z bežného života a narušia každodenné fungovanie rodiny, dokáže zmierniť alebo takmer odstrániť hĺbková stimulácia mozgu. Terapiu založenú na implantovanom neurostimulátore a elektródach zavedených do mozgu už podstúpilo niekoľko desiatok Slovákov.

Až 70% z nich po určitom čase potrebuje magnetickú rezonanciu, aby mohli pokračovať v úspešnej liečbe. Magnetická rezonancia bola doteraz pre ľudí s implantovaným prístrojom tabu. Tento rok však začali už aj lekári na Slovensku implantovať unikátny neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii, vďaka čomu majú ľudia s Parkinsonovou chorobou nové možnosti diagnostiky a lepšej liečby. Terapiu, ktorá je plne hradená zdravotnou poisťovňou, vykonávajú nemocnice v Bratislave, B. Bystrici a Košiciach.

O chorobe

Parkinsonova choroba je vážnym neurologickým ochorením, ktoré dodnes lekári nedokážu vyliečiť. Vďaka najmodernejším medicínskym technológiám a terapiám však dokážu mierniť nepríjemné prejavy a udržiavať kvalitu života na takej úrovni, aby mohol pacient naďalej viesť normálny aktívny život a byť sebestačný. Podľa odhadov trpí na Slovensku Parkinsonovou chorobou približne 15-tisíc ľudí. V celej Európe je to viac ako 1 000 000 pacientov. Jej výskyt sa zvyšuje spolu s pribúdajúcim vekom, najčastejšie u ľudí nad 50 rokov.

Tras, obmedzenia pohybu a reči a depresie

Príčinou vzniku Parkinsonovej choroby je odumieranie nervových buniek produkujúcich dopamín. Táto látka je dôležitá pre riadenie a koordináciu pohybu a činnosti svalov. Následné príznaky vyvstávajú práve z ubúdajúceho dopamínu v štruktúrach mozgu.

Najčastejším a typickým iniciálnym príznakom je tras jednej z horných končatín. Neskôr sa pridružujú samovoľné pohyby, stuhnutosť, pomalosť, problémy s artikuláciou, písaním, či nehybná tvár,“ vysvetľuje neurológ LF UK doc. MUDr. Peter Valkovič, PhD. a dodáva: „Pacienti prestávajú byť schopní sami sa o seba postarať a sú odkázaní na pomoc najbližších.Prichádzajú o prácu, voľnočasové koníčky sú obmedzené. Väčšina týchto pacientov preto trpí depresiami“.


Naneste jedlú sódu pod oči a čakajte, čo sa bude diať: Výsledky vás ohromia!


„Keď sa u mňa začal prejavovať Parkinson, úplne ma to vyradilo z normálneho života. Hoci som bral lieky niekoľkokrát za deň, stále sa to zhoršovalo.  Len som sedel na stoličke a nemohol som sa pohnúť, bol som úplne stuhnutý,“ hovorí 46-ročný Leonard a pokračuje: „ Alebo sa mi strašne triasli ruky a nedokázal som to ovládať. Písmo sa mi zmenilo na čmáranice.Obrovské problémy som mal s rečou. Bolo problém mi rozumieť, pretože som vôbec neovládal mimické svaly.“

Nádej na lepší život

Keďže sa Parkinsonova choroba nedá vyliečiť, liečba sa zameriava najmä na zmiernenie jej nepríjemných prejavov a minimalizáciu zdravotného postihnutia. Pre pacientov, ktorým už nezaberá klasická medikamentózna liečba, je aj na Slovensku k dispozícii unikátna hĺbková stimulácia mozgu, tzv. deepbrainstimulation.

Takto vyzerá zariadenie zblízka, ktoré dokáže zlepšiť život pacientov s Parkinsonovou chorobou. (Foto: Tlačová správa)
Zobraziť galériu (3)
Takto vyzerá zariadenie zblízka, ktoré dokáže zlepšiť život pacientov s Parkinsonovou chorobou. (Foto: Tlačová správa)  (Zdroj: Tlačová správa)

Tá prostredníctvom implantovaného neurostimulátora a elektród zavedených do mozgu pomáha pomocou pravidelných elektrických impulzov zmierňovať nepríjemné prejavy Parkinsonovej choroby. Vďaka tomu dokáže vrátiť pacientom a ich rodinám stratenú kvalitu života a psychickú pohodu. 

„Táto technika nahradila staršie operácie, ktorých nevýhodou bola určitá „nezvratnosť“, nemožnosť modulácie efektu a často permanentné nežiaduce účinky, vysvetľuje doc. Valkovič.  

Celosvetovo už podstúpilo takúto liečbu viac ako 125 000 pacientov. Na Slovensku je to zatiaľ asi 70 pacientov. Terapia je plne hradená zdravotnými poisťovňami a vykonávajú ju 3 slovenské nemocnice: Univerzitná nemocnica Bratislava, Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

Ako to funguje?

Neurostimulátor, ktorý vysiela elektrické impulzy, implantujú lekári pod kožu v oblasti pod kľúčnou kosťou pacienta a spoja ho s mozgom prostredníctvom elektród. Tieto elektródy následne dodávajú do špecifických jadier mozgu presne kontrolované elektrické impulzy vysielané neurostimulátorom, ktoré pozitívne ovplyvňujú centrá mozgu zodpovedné za koordináciu pohybu a svalov.

Neurostimulátor je implantovaný pod kožu v oblasti pod kľúčnou kosťou pacienta a spojený s mozgom prostredníctvom elektród. (Foto: Tlačová správa)
Zobraziť galériu (3)
Neurostimulátor je implantovaný pod kožu v oblasti pod kľúčnou kosťou pacienta a spojený s mozgom prostredníctvom elektród. (Foto: Tlačová správa)  (Zdroj: Tlačová správa)

Hĺbková stimulácia mozgu je nedeštruktívnou, nastaviteľnou a bezpečnou liečbou, ktorá výrazným spôsobom zlepšuje kvalitu života pacientov s Parkinsonovou chorobou a ich rodín.

Ako prebieha implantácia?

Zavedenie elektród do mozgu predstavuje jeden z náročnejších chirurgických výkonov. Aby bol výsledok pre pacienta čo najpriaznivejší, je potrebná úzka kooperácia viacerých odborníkov a najmodernejšie technické vybavenie. Samotná implantácia elektród prebieha v lokálnej anestéze, čiže pacient je po celý čas pri vedomí, aby mohli lekári priebežne kontrolovať jeho motorické a kognitívne schopnosti. Musí napríklad vymenovať všetky mesiace v roku alebo hýbať rukou podľa pokynov lekárov. Mozog samotný totiž nebolí, neobsahuje príslušné receptory. Tkanivá, ktoré ich obsahujú, sú znecitlivené anestetikom. Umiestnenie elektród do mozgu je vopred vypočítané pomocou špeciálneho softvéru na základe údajov z magnetickej rezonancie.

Po zavedení elektród nasleduje implantácia neurostimulátora (generátora elektrických impulzov) pod kľúčnu kosť, ktorá už prebieha v celkovej anestéze.

Prvý neurostimulátor vhodný aj do MR

Väčšina pacientov s Parkinsonovu chorobou, odhaduje sa, že až 70%, potrebuje po určitom čase podstúpiť magnetickú rezonanciu, aby mohli pokračovať v úspešnej liečbe. Doteraz však bola táto najmodernejšia forma diagnostiky pre pacientov s implantovaným prístrojom (napr. neurostimulátor, kardiostimulátor) tabu, prípadne bola povolená len vo výnimočných prípadoch a s vypnutým systémom.

Pôsobenie silného magnetického poľa totiž môže spôsobiť tepelné poškodenie tkaniva v okolí elektród a stimulátora tým, že dochádza k výraznému zahrievaniu vodivých častí systému.

„Keďže hovoríme o tkanivách v oblasti mozgu a hrude, je toto riziko ešte významnejšie. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je pritom pri neurologických problémoch veľmi dôležité a v určitom čase ho musí podstúpiť až 70% pacientov s Parkinsonovou chorobou,“ vysvetľuje docent Valkovič.


Vyčistite si pľúca už za tri dni: Takto nielen fajčiari chytia druhý dych!


Zmenu priniesol až najnovší neurostimulátor s technológiou SureScan MRI, ktorý začali od tohto roka implantovať aj lekári na Slovensku. Vďaka tomuto neurostimulátoru, ktorý je odolný voči magnetickej rezonancii (nepoškodí sa ani neohrozí život a zdravie pacienta), môžu pacienti s Parkinsonovou chorobou profitovať nielen zo samotnej hĺbkovej stimulácie mozgu, ale aj z možnosti diagnostiky magnetickou rezonanciou, a tým zvýšiť úspešnosť liečby.

Magnetická rezonancia umožňuje lekárovi zobraziť vysoko detailný obraz vnútorných orgánov, chrbtice, mozgu, ciev, svalov, kĺbov či oblastí infekcie. Táto technológia je oveľa šetrnejšia k ľudskému telu ako röntgen alebo CT vyšetrenie. Potvrdzuje to aj výrazný nárast vyšetrení magnetickou rezonanciou v posledných rokoch.

Život po neurostimulácii má znovu zmysel

Po spustení hĺbkovej stimulácie mozgu dochádza k výraznému zlepšeniu kvality života pacientov s Parkinsonovou chorobou. Hoci choroba bude aj naďalej  ich doživotným sprievodcom, vďaka pôsobeniu hĺbkovej stimulácie mozgu a tlmeniu jej nepríjemných príznakov sa pacienti znovu dokážu zapojiť do plnohodnotného života – sú schopní sa o seba sami postarať, nie sú odkázaní na svoje okolie, mnohí sa vrátia späť do práce, môžu sa venovať svojim koníčkom a žiť úplne bežný život.

„Získavajú späť sebaúctu, sebadôveru,  vieru vo vlastné sily, celkovú psychickú pohodu, čo len napomáha celkovej liečbe,“ zdôrazňuje doc. Valkovič a dodáva: „Tým, že sú samostatnejší, odľahčujú svojim blízkym. Tým, že môžu znovu pracovať, odľahčujú sociálnemu systému. Táto terapia má teda pozitívny celospoločenský dopad.“

Vo svete sú známe príklady umelcov, ktorí sa vďaka hĺbkovej stimulácii mozgu vrátili napríklad k hraniu na klavír alebo k maľovaniu obrazov. Veľký návrat do života zažil aj Leonard z Bratislavy.

„Keď som sa vrátil z nemocnice domov, cítil som výrazný posun. Svaly a pohyby ovládam oveľa lepšie. Dokážem sa o seba postarať úplne sám. Chodím do práce a keď sa dá, rád si zahrám pingpong.“

„Každé 3 sekundy profituje z našich technológií jeden človek na svete. Sme radi, že môžeme najnovšie medicínske technológie prinášať aj na Slovensko. Našou ambíciou je postupne priniesť celosystémové riešenia a pomôcť celému zdravotníckemu systému na Slovensku,“ hovorí Pavol Lepey, zástupca spoločnosti Medtronic, ktorá najnovší neurostimulátor vyvinula.

Terapia hĺbkovej stimulácie mozgu je okrem Parkinsonovej choroby využiteľná aj na liečbu dystónie, tremoru a epilepsie.

Čítajte tiež: Úžasný recept, z ktorého padnete na zadok: Takto sa okamžite zbavíte čiernych bodiek na tvári!

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9