Pondelok6. máj 2024, meniny má Hermína, zajtra Monika

Dajte si vyšetriť nohy: Predídete chronickému žilovému ochoreniu

Ak máte pocity ťažkých nôh a bolesti, môžete trpieť chronickým žilovým ochorením.
Ak máte pocity ťažkých nôh a bolesti, môžete trpieť chronickým žilovým ochorením.

Zachytiť chronické žilové ochorenie v počiatočných štádiách je cieľom projektu Dni zdravých žíl "Počúvaj svoje nohy, kým nie je neskoro", v rámci ktorého v apríli tohto roku navštívi pojazdná ambulancia 25 miest Slovenska. Každý záujemca si bude môcť dať vyšetriť nohy a konzultovať svoj stav s praktickým lekárom alebo angiológom.

Ako uviedol 20. marca na stretnutí s novinármi všeobecný praktický lekár MUDr. Peter Lipták, program Dní zdravých žíl je zameraný na to, aby si spoločnosť uvedomila závažnosť chronického žilového ochorenia (CHŽO) a dôležitosť jeho včasného zachytenia.

"CHŽO je chronické progredujúce zápalové ochorenie a pre pacientov je veľmi dôležité, aby sa začali komplexne liečiť už v prvých štádiách ochorenia. Môžu tak predísť vzniku závažných poškodení končatín vredmi, trombóze a embólii", zdôraznil MUDr. Lipták.

Vysvetlil, že podstatou tohto ochorenia je nefungovanie žilového systému v dôsledku poškodenia žilových chlopní. Môže vzniknúť reflux - keď krv prúdi akoby naopak. CHŽO je vlastne chronický zápal, preto pacient má užívať protizápalové lieky, kompresívnu liečbu a je potrebné upraviť životosprávu.

Dôležité je cvičenie a preventívne prehliadky

Za veľmi dôležité označil cvičenie nohami, pohyb a pravidelné preventívne prehliadky raz za dva roky. Teplá voda zhoršuje stav pacientov s týmto ochorením. V pokročilejších štádiách CHŽO pomôžu pacientom angiológovia a cievni chirurgovia.

Ochorením trpí až polovica populácie

Ako odznelo na stretnutí 20. marca, na Slovensku trpí chronickým žilovým ochorením až polovica populácie a varovné signály a príznaky niekoľko rokov nevedome ignoruje až 75 percent z nich. K prejavom ochorenia patrí pocit "ťažkých nôh", opuchy, bolesti, rozšírenie drobných sieťových žíl, neskôr zmeny na koži a vred predkolenia.

Len 19 percent pacientov má estetický problém

MUDr. František Žernovický, angiochirurg z Kliniky cievnej chirurgie Národného ústavu srdcových chorôb (NÚSCH) v Bratislave informoval, že prvý ultrasonografický (USG) skríning na Slovensku realizovaný v roku 2012 ukázal, že len 19 percent pacientov s pavúčikovými žilami má iba estetický problém. Až u 55 percent vyšetrených bol potvrdený rozsah ochorenia vyžadujúci všetky tri komponenty liečby - medikamentóznu, kompresívnu a skleroterapiu.

Operácie sú dnes na vysokej úrovni

Zdôraznil, že moderná skleroterapia sa vykonáva penou a pod ultrasonografickou kontrolou na základe predchádzajúceho zmapovania žilného riečiska. Chirurgické riešenia žilových ochorení sú už dnes na vysokej úrovni. Vykonávajú sa operácie bez celkovej anestézie, bez rezu, bez stehov a pacient odchádza hodinu po operačnom výkone. Predpokladom úspešného výkonu je však certifikované pracovisko alebo certifikovaný operatér, zdôraznil MUDr. Žernovický.

Včasná a správna liečba CHŽO nielen eliminuje komplikácie a riziká, ale zároveň aj šetrí finančné prostriedky spoločnosti, konštatovala prof. MUDr. Viera Štvrtinová, predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti pri Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS).

Kvôli ochoreniu museli niektorí zmeniť prácu

Veľké celosvetové štúdie potvrdili, že až 15 percent pacientov s CHŽO bolo práceneschopných a takmer štyri percentá museli kvôli tomuto ochoreniu zmeniť profesiu.

"Ekonomické ukazovatele jednoznačne svedčia v prospech použitia venofarmák - liekov s komplexným mechanizmom účinku, a to už od skorých štádií ochorenia," povedala prof. Štvrtinová.

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9