Bežný PROBLÉM, ktorý mnohých OKRÁDA o spánok: Toto ROBTE večer a toaleta vás NEZOBUDÍ

Zdroj: gettyimages.com
18.06.2022

Ak sa počas noci zobudíte viackrát, lebo potrebuje ísť na malú potrebu, váš spánok sa preruší a tým pádom nie je kvalitný. Hoci pomôže, ak sa vzdáte pohárov vody tesne pred ľahnutím si do postele, je tu aj iné riešenie.

Frekvencia nočného močenia alebo odborne povedané - noktúria podľa Národného inštitútu zdravia súvisí s tehotenstvom, zmenou svalov močového mechúra a panvového dna, s infekciou, ale aj cukrovkou. Samozrejme, liečba závisí od príčiny, no v niektorých prípadoch pomôže pravidelné precvičovanie jogy, konkrétne jedna pozícia!

Ako sa píše na livestrong.com, napäté svaly môžu obmedziť kapacitu močového mechúra, čo vedie k častým návštevám toalety.

Čítajte tiež: Keď VLASY kričia SOS: Varovné SIGNÁLY, ktoré môžu prezradiť VÁŽNY stav vo vašom tele

„Toto napätie vzniká najčastejšie počas tehotenstva,“ uviedla certifikovaná inštruktorka jogy Julie Blamphinová.

Ako dodala, starnutie je ďalším možným vinníkom.

„Ako starneme, pružné tkanivo močového mechúra začína tuhnúť, čo môže znižiť jeho schopnosť zadržiavať moč,“ vysvetlila.

Práve jogová kombinácia pozície kravy a mačky by mohla pomôcť s týmto problémom.

„Pravidelné opakovanie môže uvoľniť napätie vo svaloch panvového dna a zabrániť tak opakovaným návštevám toalety,“ konštatovala panvová fyzioterapeutka Amanda Shipleyová. 

Ako na to? 

Základná pozícia je na vystretých rukách a pokrčených kolenách. Ak je však táto poloha pre vás nepríjemná, môžete pozíciu precvičovať v stoji.

„Aby to bolo cvičenie čo najefektívnejšie, vaše pohyby by mali byť pomalé a jemné," radí Shipleyová.

Ako dodala, mali by ste pracovať len v rozsahu, ktorý si môžete dovoliť, časom sa vaša ohybnosť môže zlepšiť. Shipleyová odporúča precvičovať túto pozíciu dva- až trikrát denne.

„Robte to hneď ráno po zobudení, uvoľníte tak napätie v chrbte a znova tesne pred spaním,“ doplnila ju Shipleyová. 

Postup

Na koberci, podložke na jogu alebo uteráku sa dajte na ruky a kolená. Zápästia sú priamo pod ramenami, kolená na úrovni bokov. Udržujte hlavu v neutrálnej polohe s pohľadom smerujúcim nadol. Počas nádychu vytlačte brucho smerom k podlahe alebo podložke. Zdvihnite bradu a hrudník a pozerajte sa smerom k stropu. S výdychom vtiahnite brucho k chrbtici a zaoblite chrbát. Posuňte temeno hlavy tak, aby smerovalo k podlahe. Opakujte päťkrát. 

Zaujme vás: Nakopne METABOLIZMUS na plné obrátky: Raňajky v takom ČASE naštartujú CHUDNUTIE

Pozícia v stoji 

Pomáha znížiť napätie v panve, hlavne v prípade, že máte problém s kolenami, alebo diastázu.

„Stačí, ak sa prehnete cez stoličku, alebo pracovnú dosku a uvoľníte stuhnutý krk aj panvu niekoľkokrát za deň,“ konštatovala Blamphinová.

Ako dodala, tým, že sa zmierni akákoľvek bolesť alebo tlak v dolnej časti chrbta, pomôže to aj močovému mechúru. 

Fotogaléria


Tagy:
spánok joga

18.06.2022  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Recepty

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia