Utorok7. máj 2024, meniny má Monika, zajtra Ingrida

Otrava oxidom uhoľnatým: Ako rozoznať, kedy ide o život?

Bezvedomie pri otrave oxidu uhoľnatého je už ťažšie štádium. Zobraziť galériu (2)
Bezvedomie pri otrave oxidu uhoľnatého je už ťažšie štádium. (Zdroj: thinkstock.com)

Ročne zomrie na Slovensku asi 150 ľudí na otravu oxidom uhoľnatým (CO). Ten vzniká nedokonalým spaľovaním dreva alebo fosílnych palív ako plyn či uhlie.

Nebezpečenstvo otravy hrozí podľa odborníkov v prítomnosti spaľovacích zariadení, najmä pri neodbornej inštalácii, zanedbanej údržbe alebo nedostatočnom vetraní.

"CO sa nedá identifikovať zmyslovými orgánmi, je bez farby, chuti a zápachu, je ľahší ako vzduch. Preto má prívlastok aj tichý zabijak," povedala na tlačovej konferencii Ingrid Tumová z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Mimoriadne nebezpečný je najmä pre starších ľudí a tehotné ženy - môže sa dostať ku plodu a spôsobiť potrat.

Kontroly by sme nemali zanedbať 

Prevenciou voči otrave CO je podľa Petra Šulana z Komory kominárov Slovenska pravidelná kontrola spaľovacích zariadení profesionálmi. Mnohí to však podľa neho ignorujú. Ak chce mať majiteľ domácnosti úplnú istotu, pomôcť mu môžu aj poplachové zariadenia na zisťovanie prítomnosti CO. Ako nebezpečná môže byť otrava týmto plynom upozorňuje aj celoeurópska kampaň spoločnosti Honeywell s názvom "Carbon Monoxide Houses".

Ak je podozrenie, že sa niekto v miestnosti otrávil oxidom uhoľnatým, je potrebné poriadne vyvetrať a urobiť prievan. Až potom je možné k otrávenému pristúpiť, inak človek ohrozuje aj seba.

"Otrávenému v bezvedomí treba pred príchodom záchranky poskytnúť prvú pomoc," uviedla Andrea Smolková zo Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU).

Bezvedomie nie je prvotným príznakom 

Otrave oxidom uhoľnatým podľa nej predchádzajú viaceré príznaky, bezvedomie je už ťažšie štádium. Medzi tie prvotné patria bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, poruchy videnia, zmätenosť, bolesti na hrudi a bolesti brucha.

"Pri závažných intoxikáciách môžu vzniknúť kŕče, poruchy vedomia až bezvedomie. Príznaky intoxikácie sa môžu prejaviť aj po zvládnutí akútnej otravy po niekoľkých dňoch," doplnila Tumová.

Manifestujú sa neuropsychickými, kardiovaskulárnymi problémami či zmenami osobnosti.

Čítajte tiež: Vianoce, čas sladkého pokušenia: Ak sa neustrážite, lekára tým neoklamete!

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9