Pitie KÁVY môže byť veľkým RISKOM: Zabudnite na TOTO, inak HROZIA časté návštevy LEKÁRA

Zdroj: gettyimages.com
2023-09-05 12:30:00

Ranná šálka kávy je pre väčšinu ľudí štartom do nového dňa. Avšak môže byť i začiatkom zdravotných problémov! Svoje o tom vedia vaše zuby a ústna dutina.

Zubárka Payal Bhallaová upozorňuje na zafarbenie zubov kvôli výskytu tanínov v obľúbenom nápoji. Káva je navyše "kyslá", čo znamená, že by mohla „narúšať zubnú sklovinu a viesť k citlivosti zubov a zubnému kazu“, ako sa píše na express.co.uk.

„Diuretické vlastnosti nápoja spôsobujú sucho v ústach, čo potláča vznik slín a zvyšuje sa tak riziko zubného kazu. Sliny neutralizujú kyseliny a zbavujú sa zvyškov potravy a škodlivých baktérií,“ varuje odborníčka. 

Čím dlhšie popíjate kávu, tým je to riskantnejšie! Zuby sú tak dlhšie vystavené škodlivým zložkám, predovšetkým trieslovninám.

„Taníny priľahnú na sklovinu a spôsobia tmavé zafarbenie na povrchu zubov,“ dodáva Bhallaová.

Ako už bolo spomenuté, káva je kyslá, takže „čím dlhšie zostane v kontakte so zubami, tým viac času bude mať na narušenie zubnej skloviny“.

Pozor na cukor

Rovnakým škodcom je aj cukor alebo sladidlá, ktoré tiež poškodzujú sklovinu.

"Baktérie budú mať viac času na to, aby sa živili cukrom a produkovali kyseliny, ktoré môžu poškodiť sklovinu," vysvetľuje zubárka. 

Tipy, ako predísť poškodeniu zubov

Nie ste pripravení rozlúčiť sa s kávou? Žiadny problém! 

Skúste ju vypiť rýchlejšie, obmedzte čas, počas ktorého sú vaše zuby v kontakte s nápojom alebo použite slamku, čím minimalizujete priamy kontakt kávy so zubami," radí odborníčka.

Po vypití kávy si vypláchnite ústa vodou, čím neutralizujete kyslosť a možné zafarbenie. Samozrejmosťou je pravidelná ústna hygiena kefkou, niťou a čistenie medzizubných priestorov.

Fotogaléria


Tagy:
káva zdravie zuby

2023-09-05 12:30:00  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/sh

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Diskusia