Pondelok6. máj 2024, meniny má Hermína, zajtra Monika

Neskutočné, ako nervové bunky reagujú na každý krok: Vplyv na mentálnu výkonnosť!

Chôdza vplýva na mentálnu výkonnosť.
Chôdza vplýva na mentálnu výkonnosť. (Zdroj: thinkstock.com)

Viete, že primeraný pohyb a fyzická aktivita podporuje imunitu a zdravie srdcovocievneho systému, zlepšuje trávenie a črevnú hygienu (bráni vzniku zápchy), zlepšuje prekrvenie celého organizmu, potláča riziko vzniku bolesti hlavy, podporuje tvorbu endorfínov, ktoré prispievajú k dobrej nálade a pocitu spokojnosti.

Fyzická aktivita je jeden z najdôležitejších faktorov regulácie telesnej hmotnosti (zvyšuje spotrebu energie) a bráni vzniku cukrovky. Ono je to vlastne tak, že nepohyb je škodlivý a tak tí, ktorí sa hýbu, sú na tom podstatne lepšie ako tí, čo stoja, sedia a ležia.

Ak by vám toto všetko nestačilo k tomu, že sa budete hýbať často a s radosťou, tak mám k tomu bonus. Pred nedávnom boli publikované dve ďalšie práce potvrdzujúce priaznivý vplyv pohybu na zdravie človeka. Možno si ešte pamätáte, že učitelia a profesori sa pri výklade látky a prednáškach radi prechádzali pomedzi lavice. Áno, chôdza podporuje mentálnu výkonnosť. Dokonca ju dokáže aj chrániť a udržať. Výsledky dvoch spomenutých štúdii o tom jasne hovoria: muži vo veku 71-93 rokov, ktorí prešli pešo aspoň 3 kilometre za deň, mali iba polovičné riziko vzniku demencie a ženy vo veku 70-81 rokov, ktoré chodili aspoň 90 minút týždenne, mali podstatne lepšiu mentálnu výkonnosť ako tie, ktoré chodili pešo menej ako 40 minút za týždeň.

Aké neuveriteľné! Nervové bunky ocenia každý krok na vašich vlastných nohách. Tak dovidenia na schodoch, chodníkoch a lesných cestičkách! Stále je tam všade dosť miesta.

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9