Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Má váš školák problém so sústredením: Odhaľte, čo je za tým!

Pri nedostatočnom osvetlení sa oči namáhajú.
Pri nedostatočnom osvetlení sa oči namáhajú. (Zdroj: thinkstock.com)

Hodiny strávené nad knihami a úlohami, sklonený nad písacím stolom. Hlavu si znudene podopiera rukou, každý zvuk alebo pohyb v miestnosti ho rozptýli. Má váš školák pri učení a písaní si domácich úloh červené oči a problém sústrediť sa?

Riešenie vôbec nemusí byť komplikované. Možno je chyba v nesprávnom osvetlení pracovného stola.

Zrak máme len jeden, mali by sme si ho preto chrániť. Investovať do kvalitného osvetlenia písacieho stola je to najmenej, čo pre zdravé oči a zrak našich detí môžeme urobiť. Ako zistíme, že osvetlenie, ktoré používame, nie je dostatočné?

Pri nedostatočnom osvetlení sa oči namáhajú, presiľujú sa očné svaly, oko musí príliš akomodovať. Človek sa viac sústredí a menej žmurká,“ vysvetľuje MUDr. Petra Senešiová, oftalmologička z očnej kliniky iClinic.

„Dôsledkom je, že sú oči začervenané, môžu pobolievať, rezať a slziť. Videnie sa môže zahmlievať a môžu sa dostaviť aj bolesti hlavy a celková únava.“

Ako by malo vyzerať správne osvetlenie?

Správne osvetlenie pracovného stola by malo byť také, aby sa oči pri práci čo najmenej namáhali. Ideálnym riešením by malo byť osvetlenie zhora a zároveň osvetlenie pomocou stolovej lampy.

„Z očného hľadiska by mala byť pracovná plocha osvetlená rovnakou intenzitou, najvýraznejšie osvetľujeme, samozrejme, veci potrebné na prácu alebo učenie. Nevhodné je pracovať v tmavej miestnosti a mať osvetlenú len učebnicu, resp. monitor.“


Čo sa stane, ak zjete banány s tmavými bodkami? Toto nastane!


Osvetlenie pre pravákov a ľavákov sa nijak nelíši, treba však dať pozor, aby si dieťa na zošit netienilo rukou alebo hlavou. Výhodou preto je, ak konštrukcia stolnej lampy umožňuje jej variabilné nastavenie. Osvetlíte tak pracovnú plochu na miestach a z uhla, ktorý vám vyhovuje, a nemusíte sa nad prácou zbytočne krčiť. Kvalitné stolné lampy prinášajú svetlo, ktoré je rozptýlené a rovnomerne šírené po celom pracovisku.

Svietiť počas dňa?

Občas riešime dilemu, či je vhodné používať umelé osvetlenie aj počas dňa.

Pokiaľ je vonku sychravé počasie a denné svetlo je nedostačujúce, umelé osvetlenie pracovnej plochy je na mieste. Očiam neškodíme, pomáhame im lepšie vidieť. Avšak, keď je denné svetlo postačujúce, je ideálnym riešením,“ hovorí doktorka.

Radšej studené svetlo

Podľa mnohých výskumov je dokázané, že očiam najviac vyhovuje prirodzené denné svetlo. Správne stolové lampy preto poskytujú svetlo v tóne podobnom tomu prirodzenému. Svetlo s teplotou farby 5 500 K a až 1000 luxov pomáha pri sústredení tým, že udržuje energiu a ostražitosť pomocou prirodzenej úrovne osvetlenia.

Vhodné je používať skôr studené svetlo, vďaka ktorému môžeme lepšie rozoznávať detaily,“ potvrdzuje doktorka.

Doktorkin tip na záver: Okrem správneho osvetlenia by sme nemali zabudnúť aj na občasnú prestávku v práci. Najlepším relaxom pre naše oči je zahľadieť sa na pár sekúnd do diaľky, akoby do nekonečna, a oči občas zatvoriť.

Čítajte tiež: Antibiotiká väčšinu chorôb nevyliečia: Takto by sa mali v skutočnosti brať!

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9