Utorok30. apríl 2024, meniny má Anastázia, zajtra

NÁPOJ, ktorý vám môže ZACHRÁNIŤ život v LETE: Ak telu chýba, hrozí KOLAPS!

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: gettyimages.com)

V dôsledku zvýšeného potenia počas letných horúčav nášmu telu nechýbajú len tekutiny. Ľudský organizmus potrebuje viac! V lete stráca dôležité látky, čo by sa mohlo neskôr prejaviť nepríjemným spôsobom.

Prečo sú dôležité? 

Tým, že sa v lete potíme intenzívnejšie, naše telo pracuje viac, čo znamená, že aj viac potrebuje. Snaží sa regulovať telesnú teplotu, čím prichádza nielen o tekutiny. Stráca tiež dôležité minerálne látky vrátane sodíka, horčíka, vápnika a draslíka. Ak ich má naše telo nedostatok, nedokáže správne fungovať. Ak máme napr. nedostatok vápnika, o silných kostiach a zuboch ani nemôže byť reč. Horčík je zase dôležitý pre svaly.

Čítajte tiež: TRIK na suché PODPAZUŠIE v extrémnych TEPLOTÁCH: Domáci RECEPT proti poteniu

Hydrogenuhličitanové, chloridové, draselné a sodné elektrolyty v jej obsahu zabraňujú dehydratácii a zabezpečujú absorpciu vody. Minerálne vody sú preto alfou a omegou pitného režimu počas horúčav, keďže doplnia minerály do organizmu, o ktoré prichádzame potením. 

Koľko? 

To je dôvod, prečo netreba zabúdať na minerálky. Pozor však na ich množstvo. Čistá voda by mala tvoriť prevažnú väčšinu pitného režimu a minerálky sú považované akýmsi doplnkom. Stačí si teda naliať denne najviac 2 poháre minerálnej vody, pričom celkový príjem tekutín by mal byť približne 3 litre denne. 

NÁPOJ, ktorý vám môže
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Vyberte si vhodnú minerálnu vodu

Základom je čítať etikety na výrobkoch. Nenechajte sa opantať pekným obalom či uvedením minerálov veľkými písmenami, ktoré obsahujú. Ak obsahujú umelé sladidlá alebo konzervačné látky, radšej ruky preč! To isté platí i v prípade ochutených minerálok. O to zákernejšie je to v tom prípade, ak sa v ingredienciách nachádzajú iné názvy cukru, ktoré nepoznáte. Obsahuje napr. glukózovo-fruktózový sirup? STOP! Dajte prednosť čistej minerálnej vode bez akéhokoľvek cukru alebo je tu ešte jedna možnosť. 

„Osviežujúcu alternatívu je možné konzumovať v letných mesiacoch pridaním prírodnej príchute, napr. čerstvo vylisovanej šťavy alebo kúskoch čerstvého ovocia namiesto konzumácie ovocnej sódovej vody," hovorí dietologička Şengül Sangu Talaková pre dailysabah.com.

Minerálna voda alebo sóda? 

Odborníčka naznačila, že minerálna voda a sóda, ktoré sa v každodennom živote často zamieňajú, sú vlastne rozdielne nápoje. Ten druhý vzniká pridaním oxidu uhličitého a sodíka do akejkoľvek pitnej vody. Zatiaľ čo sódová voda neobsahuje žiadne bohaté minerály okrem sodíka, minerálna voda sa získava z rôznych vrstiev pod povrchom, buď spontánne alebo inými vhodnými metódami a má vyvážený minerálny vzor.

Zaujme vás: KVÍZ, vďaka ktorému prežijete HORÚČAVY: Čo robiť, aby organizmus tak NETRPEL?

NÁPOJ, ktorý vám môže
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Pre koho nie je? 

Hoci je minerálna voda dôležitá tekutina na zmiernenie smädu a ochladenie tela počas horúcich letných dní a má mnoho zdravotných výhod, dietologička Şengül Sangu Talaková zdôraznila, že pri je potrebné vziať do úvahy niektoré veci.

Keďže minerálna voda obsahuje vysoký obsah soli, mali by ju v obmedzenom množstve konzumovať pacienti s hypertenziou, ochorením obličiek a tehotné ženy. Podľa zdravotného stavu osoby. Zdraví jedinci by tiež nemali vypiť viac ako dva poháre minerálnej vody denne,“ radí odborníčka.  

Viac o téme: LetoZdravieHorúčavyMinerálkyMinerálna voda
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9