Problém so zlyhaním srdca vôbec nie je zriedkavý, skôr naopak. Smutné na tom je ale najmä to, že nevieme rozoznať úplne prvotný príznak, ktorý by nám mal naznačiť, že niečo nie je úplne v poriadku. Skúsenosť lekárov hovorí, že do ambulancií prichádzame neskoro.
„Srdcové zlyhávanie je poškodenie srdca rôznymi faktormi, rôznymi chorobami, ktoré povedie k tomu, že srdce nedokáže urobiť svoju základnú funkciu, a to je zásobiť organizmus takým množstvom krvi, ktoré orgány a svaly na svoju činnosť potrebujú,‟ povedala MUDr. Eva Gonçalvesová, ktorá vzápätí dodáva, že srdcové zlyhávanie nebolí.
V rozhovore prezradí, aké sú základné znaky, ktoré môže pacient pripísať práve tomu, že s jeho srdcom sa niečo deje. Žiaľ, na prvotné príznaky pacienti veľmi nereagujú a do ambulancie prichádzajú až v momente, kedy sú už príznaky závažnejšie. Pani lekárka tiež prezradí, akí pacienti sa v ambulanciách najčastejšie vyskytnú a do akej miery je ich život kvalitný.
V ďalšom videorozhovore sa dozviete o srdcovom zlyhávaní z pohľadu zdravotnej poisťovne. To, aká je prevalencia tejto zdravotnej komplikácie na Slovensku, prezradí Roman Mužík zo zdravotnej poisťovne Dôvera, v ktorej robili prieskum o tom, aké je povedomie o srdcovom zlyhaní.
Podľa ich zistení vedelo iba približne 41 % pacientov povedať, že trpia kardiovaskulárnym ochorením. Práve aj to, že pacienti si neuvedomujú, že trpia nejakým srdcovým ochorením, je to, že sa s liečbou začína pomerne neskoro. Viac sa dozviete vo videorozhovore nižšie.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%