Sobota4. máj 2024, meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia

Top 10 jarnej zeleniny: Tieto sú chutné a plné živín (2. časť)

Pochutnajte si na reďkovke, je to jedna z jarných zelenín, ktoré sú chutné a výživné.
Pochutnajte si na reďkovke, je to jedna z jarných zelenín, ktoré sú chutné a výživné.

Aj keď počasie skôr pripomína zimu, vaša kuchyňa už môže mať jarný nádych! Zadovážte si jarnú zeleninu, na ktorej si pochutíte, doplníte svoje telo výživnými látkami a získate energiu, ktorej máte po vyčerpávajúcej zime málo. Medzi tieto jarné zeleniny patrí bazalka, reďkovka, medvedí cesnak, hrášok zelený a tiež jahody - všetky vám dodajú cenné vitamíny a minerály.

Bazalka

Pre mnohých ľudí je to kráľovná byliniek. Počas sezóny určite používajte čerstvú bazalku (sušenú si užijete v zime), a aby ste zachovali čo najviac účinných látok, pridávajte ju do jedla až pred dovarením alebo na ozdobu. Eugenol z bazalky pôsobí mechanizmom protizápalového lieku (blokuje aktivitu zápalového enzýmu – cyklooxygenázy).

A v kombinácií bazalka – paradajka je skutočná antioxidačná a protirakovinová sila! Čerstvú bazalku uskladnite v chladničke: dobre zabalená v papierovej utierke vydrží asi 5 dní. Môžete ju tiež posekať a zmraziť zaliatu vodou v nádobe na výrobu ľadu – ľahko ju potom získate späť pridaním kociek „bazalkového ľadu“ do jedla počas tepelnej prípravy. Takto si môžete konzervovať väčšinu čerstvých byliniek a vňatí.

Reďkovka

Neviem ako pre Vás, ale pre nás je reďkovka symbol jari. A nedajte sa zastrašiť dusičnanmi, reďkovka obsahuje dostatok vitamínu C, aby Vás ochránil pred premenou neškodných dusičnanov na škodlivé dusitany (viac si prečítate v článku http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=146).

Reďkovky sa s obľubou pestovali už na dvoroch faraónov a Rimania ich rozšírili po celej Európe. Vraj boli súčasťou aktu trestajúceho cudzoložstvo. Čo sa týka zloženia, významnejšie množstvo vitamínov alebo minerálov by ste ťažko hľadali. Najbohatšie je zastúpený vitamín C, kyselina listová a draslík.

Reďkovka je ale bohatá na éterické oleje a sírnaté zlúčeniny, ktoré podporujú tvorbu žlče a uľahčujú odtok zo žlčníka. Zároveň dokážu rozpúšťať aj hlieny, preto sú skvelým doplnkom pri liečbe infekčných chorôb dýchacích ciest ako je zápal prínosových dutín alebo priedušiek.

Diuretický účinok reďkovky môžeme využiť pri prevencii močových kameňov. Ak ste sa rozhodli podstúpiť jarnú detoxikáciu, reďkovka podporí detoxikačnú činnosť pečene podobne ako artičoky, cibuľa alebo hrozno. Fytochemikálie, ktoré sa v reďkovke nachádzajú, nás chránia aj pred rakovinou. No a všetko uvedené platí aj pre veľmi príbuznú rukolu

Hrášok zelený

Zelený hrášok je potravina pre vaše oči (obsahuje veľa karotenoidov luteín a zeaxantín) a kosti (vitamín K aktivuje osteokalcín, ktorý sa považuje za ukazovateľ pevnej kostnej štruktúry). Okrem toho hrášok obsahuje ľahko stráviteľné bielkoviny (vhodné aj v rekonvalescencii po operáciách), veľa vlákniny, vitamínov B (podporujú metabolizmus), mangánu (súčasť antioxidačnej ochrany buniek), vitamín C, železo a zinok.

Nevarte hrášok celý čas v polievke: stratí farbu a polovicu účinných látok. Najšetrnejší spôsob tepelnej prípravy je krátke soté (3 minúty). Používajte aj mladé hrachové struky. Uprednostnite mrazený hrášok pred konzervou v slanom náleve.

Pol šálky hrášku (85 g) obsahuje iba 250 kJ a má nízky glykemický index, takže z hrachu žiadny strach, milí „diétaci“!

Medvedí cesnak

Už rastie! Zájdite si do lesa či hája a nájdete ho tam (teda tu v Bratislave a okolí už teraz, na severe Slovenska asi trochu neskôr). Zbierajte listy, nie kvety, ani sa nepokúšajte vykopať zo zeme nejakú cesnakovú hlavičku, pretože tam nie je. Medvedí cesnak je totiž blízky príbuzný pažítke, nie cesnaku. A „medvedí“ sa volá preto, lebo keď sa vraj medvede prebudia zo zimného spánku (aj keď ich zimný spánok má v posledných rokoch asi také isté šance ako kokosová palma vo Vysokých Tatrách), tak je to to prvé, čo nájdu a jedia.

Listy medvedieho cesnaku obsahujú tie isté látky (vitamín C, alicín a iné látky s obsahom síry, selén, vitamíny B – najmä pyridoxin B6) ako cesnaková dužina (len ich koncentrácia je menšia a preto s nimi nemusíte šetriť ) a majú tie isté zdravotné účinky (antibakteriálny, antioxidačný, protirakovinový, protisklerotický, imunostimulačný, hypotonizujúce a pod.).

Medvedí cesnak sa v posledných rokoch stal – podobne ako rukola, mladá púpava, či žerucha – hitom moderných a drahých reštaurácií. Tí najlepší kuchári si dnes vymýšľajú nové spôsoby na využitie týchto divokých bylín. S medvedím cesnakom sa robia však často chybu tým, že ho dlho varia, dusia alebo pražia. Vonia z toho síce celý dom, ale do jedla sa už dostane veľmi málo.

Aby ste maximálne využili silu medvedieho cesnaku, používajte jeho listy v surovom stave. Napríklad do šalátov a hotových jedál a polievok pred dokončením. Kedysi dávno mi jedna milá umelecky založená rodina prezradila ich obľúbené použitie medvedieho cesnaku – pár listov zatočia do každej horúcej zemiakovej placky. Skúsil som to. Bolo to fakt výborné! Ale nezabudnite, že medveďom sa môžete stať z placiek, nie z cesnaku.

Listy medvedieho cesnaku nesušte, pretože sušením sa ich aróma stráca. Môžete si z nich skôr urobiť pastu na spôsob klasického bazalkového pesta alebo ich môžete zamraziť dobre zabalené v mikroténovom sáčku.

Nechápem síce, ako si niekto môže pomýliť medvedí cesnak s konvalinkou (konvalinka má úplne iné kvety a nevonia cesnakom!), ale občas sa to vraj stane. Traduje sa o nej, že je jedovatá. Nie je. Obsahuje však látky podobné digitálisu, ktoré môžu ovplyvniť činnosť srdca. Ale to by ste museli zjesť poriadnu dávku. Takže, ak už prvý list nechutí po cesnaku, nejedzte tie ďalšie

Jahody

Jahody obsahujú 6 – 9 % cukrov, ale nemusia sa ich báť ani diabetici ani chudnúci ľudia, pretože jahody sú v skutočnosti pre nich veľmi vhodné ovocie (ako väčšina ovocia, čo možno znie nezvyčajne popri starých odporúčaniach pre diabetikov). Obsahujú totiž fruktózu, ktorá pre využitie v tele nepotrebuje inzulín, a tiež chróm podporujúci účinok inzulínu. Vysoký obsah ovocných kyselín, pektínu, vitamínu C, karotenoidov, flavonoidov a trieslovín robí z jahôd skvelú partiu.

Červenú farbu dávajú jahodám antioxidačné polyfenoly – antokyaníny. Preto sú jahody, čučoriedky a brusnice “magická” antioxidačná trojka. Jahody dávam do pozornosti najmä mentálne pracujúcim a preťaženým ľuďom, pretože jedna šálka jahôd účinne chráni mozog 6 – 12 hodín. Jahody obsahujú látky, ktoré čistia kĺby a zmierňujú ich zápal a tiež látky, ktoré bránia deleniu rakovinových buniek. Aróma jahôd pozostáva z vyše 300 známych a množstva neznámych látok, a preto sú všetky pokusy nahradiť ju synteticky také trápne.

Prečítajte si, aké ďalšie jarné zeleninky sú chutné a plné výživných látok!

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9