Sobota4. máj 2024, meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia

Vybočené členky dovnútra sú častým PROBLÉMOM u detí: ODBORNÍČKA radí, ako sa tomu vyhnúť!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Správne vybratá topánka pre dieťa musí chodidlo dokonale fixovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy. Pri dlhodobom používaní topánok s nevhodným opätkom môže dôjsť k zafixovaniu patologického vybočenia členkov smerom dovnútra.

Vybočenie členkov dovnútra je často spojené s plochou nohou a jej bolestivosťou. Upozornila na to vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade.

Čítajte tiež: Vyzerať DOBRE po 60-TKE je výzva: Ako STARNÚŤ pomalšie i napriek vyššiemu veku!

Ako by mala vyzerať vhodná obuv? 

Veľmi dôležitá je z hľadiska funkčnosti detskej obuvi jej ohybnosť.

"V mieste, kde sa chodidlo pri chôdzi ohýba, teda v oblasti prstových kĺbov, musí byť obuv čo najohybnejšia. Tvrdá nepoddajná podošva zvyšuje únavu, narušuje pohodlie pri chôdzi a zdravý vývoj nohy," vysvetlila Hamade.

Podošva by podľa jej slov zároveň mala mať dostatočné tlmiace vlastnosti, aby nespôsobovala nepríjemné pocity pri chôdzi po nerovnom povrchu.

"Detské nohy sa fyziologicky potia viac ako nohy dospelého človeka, pričom najväčší zdroj vlhkosti prestavuje plôška nohy," uviedla odborníčka.

Vybočené členky dovnútra sú
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Preto by mala byť každá detská obuv (zvlášť uzavretá) vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou, respektíve vkladacou vložkou zo savého prírodného materiálu. Stielka alebo vložka plní podľa Hamade zároveň podpornú funkciu pre správne tvarovanie priečnej a pozdĺžnej klenby chodidla a bráni tak zdravotným komplikáciám spôsobeným plochou nohou.

Podpätky by mali byť v prípade detskej obuvi čo najnižšie, s veľkou plochou pre udržanie stability.

"Zásadne sa neodporúčajú topánky s vysokými štíhlymi podpätkami," upozornila odborníčka.  

Záleží aj od účelu jej používania

Ako doplnila, dôležitá je zásada vyberať obuv podľa účelu jej používania.

"Pre pobyt v interiéri (škola, škôlka) je vhodná ľahká vzdušná obuv, u menších detí zabezpečená proti vyzutiu remienkom respektíve šnúrkami (prezuvky)," povedala.

Zaujme vás: ZMENY na tele, ktoré sa SPUSTIA po ODMIETNUTÍ červeného mäsa: Ozve sa aj SRDCE

"Na aktívny odpočinok je určená športová obuv, ktorá svojou konštrukciou zodpovedá požiadavkám príslušného druhu športu," uviedla Hamade.

Zároveň dodala, že deti majú často tendenciu zamieňať si športovú obuv s prezuvkami, čo je z hygienického hľadiska nevhodné, pretože športová obuv je menej priedušná a tvrdšia.

Viac o téme: DieťaZdravieTopánkyChodidlo
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9