Piatok17. máj 2024, meniny má Gizela, zajtra Viola

Čo robiť, aby sa vírus zničil na RESPIRÁTORE bez použitia dezinfekcie? Takto to DOCIELITE!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Pri opakovanom využití stačí nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí. Neodporúča sa doň vtierať dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke v snahe zbaviť pomôcku možných zachytených vírusov.

Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania. Znovu použiteľné respirátory bývajú označené písmenom "R", čiže napríklad FFP2 R.

Čítajte tiež: Prišlo to na vás v nevhodnom čase? TRIK, ako ZMENIŤ režim hrubému črevu a ísť na VEĽKÚ potrebu

Ako respirátory skladovať? 

Ani pri opätovnom použití respirátora by nemal celkový čas jeho nosenia presiahnuť osem hodín. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC odporúča pri opätovnom použití respirátora použité respirátory zavesiť do určeného skladovacieho priestoru alebo medzi jednotlivými použitiami do čistej priedušnej nádoby či obalu, napríklad do papierového vrecka.

"Pred opätovným použitím suchého a neznečisteného respirátora je vhodné nechať uplynúť lehotu tri až päť dní - minimalizujete tým riziko, že je povrch vášho respirátora kontaminovaný," spresnil ÚVZ.

Čo robiť, aby sa
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Respirátory je potrebné skladovať tak, aby sa navzájom nedotýkali. Skladovacie nádoby by sa mali pravidelne likvidovať alebo dezinfikovať. Nádoba či obal by nemali deformovať tvar uskladneného respirátora. 

Najlepšie je nechať ich voľne vyschnúť

ÚVZ vo všeobecnosti neodporúča do respirátora vtierať dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke. Okrem narušenia integrity respirátora hrozia aj ďalšie bezpečnostné riziká, a to najmä v prípade vloženia respirátora s kovovými časťami do mikrovlnnej rúry.

"Pre širokú verejnosť sa skôr než dezinfekcia s pomocou rozličných prípravkov či žiarení odporúča radšej nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí. Kombináciou dostatočného časového rozstupu medzi použitiami a vhodného uskladnenia sa vírus na respirátoroch deaktivuje aj bez použitia dezinfekcie," zdôraznil ÚVZ.

Od pondelka 8. marca platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšírila na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti.

Viac o téme: RespirátorKoronavírusCovid-19
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9