Zdravotné problémy u predčasne narodených detí: Konečne minulosť?!

17.05.2017

Každoročne sa na Slovensku narodí približne 55.000 detí, z toho desatina predčasne - teda medzi 24. až 36. týždňom tehotnosti. Dlhodobé zdravotné následky sa u predčasniatok vyskytujú desaťkrát častejšie ako u donosených detí, v Európe predstavujú najväčšiu skupinu malých pacientov. Týmto deťom môže pomôcť tzv. klokankovanie.

 

"Klokankovanie prispieva k zdravému vývoju, ale i duševnej harmónii nielen u predčasne narodených detí, ale aj zdravých novorodencoch, narodených 'v termíne'. Kolísanie, priloženie dieťatka na kožu či hladenie sú ideálne spôsoby stimulácie psychomotorického vývoja," hovorí Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia malíček a zároveň staničná sestra na JIS predčasne narodených detí.

"Príchod na svet z tela matky je pre dieťatko obrovská zmena. Pre novorodeniatko sú tak bezpečie a pohodlie niečoho známeho mimoriadne dôležité. Matka je prirodzený inkubátor – dieťatko počuje a vníma známy tlkot srdca, cíti vôňu a počúva známy hlas," vysvetlila Kaiserová.


Šaláty, ktoré dajú zabrať žalúdku: Menia sa na našich nepriateľov!


Aj preto spolu s kolegyňami vedie rodičov predčasne narodených detí, k tejto metóde ihneď, ako to zdravotný stav dieťaťa či matky dovolí. Pokračovať v klokankovaní odporúča aj po opustení nemocnice.

O metóde

Klokankovanie, Kangaroo care či K – starostlivosť je metóda skin to skin, teda koža na kožu, ktorá využíva priamy kontakt medzi rodičom a dieťaťom ihneď po narodení, respektíve ihneď, ako to dovoľuje ich zdravotný stav. Prvýkrát ju použili v 80. rokoch 20. storočia v Kolumbii ako reakciu na vysokú úmrtnosť predčasne narodených detí a nedostatok inkubátorov, úmrtnosť potom klesla o polovicu.

Klokankovanie pomáha deťom stabilizovať srdcový rytmus či dýchanie, znižuje tiež napríklad výskyt infekcií, celkovo vedie k skráteniu hospitalizácie dieťaťa. Má aj ekonomické výhody.

"Znižuje náklady na liečbu v dôsledku vyššej úspešnosti dojčenia, rýchlejšieho váhového prírastku a skrátenej doby hospitalizácie. Jedná sa o jednoduchú, finančne nenáročnú, metódu ošetrovateľskej starostlivosti o dieťa. Tá je navyše aplikovateľná nielen v nemocničnom, ale aj domácom prostredí. Klokankovanie nevyžaduje žiadne špeciálne pomôcky," zhrnula Kaiserová.

Čítajte tiež: Dá sa zvládnuť diéta anjelskych modeliek? Výsledok experimentu bol šokujúci!

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia