Streda15. máj 2024, meniny má Žofia, Sofia, zajtra Svetozár

Nepodceňujte kašeľ: Kedy ho možno považovať za nebezpečný?

Kašeľ je typické ochorenie spojené s jesenným obdobím.
Kašeľ je typické ochorenie spojené s jesenným obdobím. (Zdroj: thinkstock.com)

Zápaly dýchacích ciest sprevádzané kašľom patria k najčastejším ochoreniam detí. Ide o typické ochorenie spojené s jesenným obdobím. Detskí lekári vlani zaznamenali takmer milión pacientov, detí a mladých ľudí.

Najviac ich potrápili práve choroby dýchacej sústavy. Kašeľ tak môže vzniknúť ako neškodná reakcia na prašné prostredie, ale byť aj signálom vážnejšieho ochorenia.

V tomto období sú najčastejšou príčinou kašľa vírusy a baktérie v dýchacích cestách. U detí sprevádza kašeľ vírusová infekcia vo viac ako 90 percentách prípadov.

"Kašeľ je prirodzeným a dôležitým obranným mechanizmom organizmu," vysvetľuje pediatrička Katarína Šimovičová.

Súčasne je najčastejším sprievodným príznakom ochorení dýchacích ciest.

Aj keď je kašeľ, ktorý je dôležitou ochranou dýchacích ciest, najčastejším príznakom ich ochorenia, často sa vyskytuje aj pri iných diagnózach. Už aj ľahké vykašliavanie je pre telo záťažou, ktorá by sa nemala podceňovať, upozorňujú lekári.


Antibiotiká väčšinu chorôb nevyliečia: Takto by sa mali v skutočnosti brať!


Aký je rozdiel medzi suchým a vlhkým kašľom?

Rozoznávajú sa dva základné druhy kašľa. Suchému, dráždivému kašľu odborníci hovoria aj neproduktívny. Vyskytuje sa na začiatku infekčného ochorenia, keď sú hlieny ešte husté a nedarí sa ich dobre vykašliavať. Vlhký, produktívny kašeľ vzniká, keď sa už hlien v dýchacích cestách pohybuje. Sprevádza ho vykašliavanie hlienov v rôznom množstve.

Suchý kašeľ nemá žiadny liečivý účinok, takže je možné tlmiť ho liekmi nazývanými antitusiká. Tie ovplyvňujú dráždivé podnety z dýchacích ciest. Pacienta totiž obťažuje, často veľmi vyčerpáva. Vlhký kašeľ sa už nesmie potláčať liekmi, ktoré ho zastavujú. Treba ho podporiť prostriedkami, ktoré hlieny skvapalňujú a podporujú ich vykašliavanie. Tým sa odborne hovorí mukolytiká (znižujú hustotu hlienu) a expektoranciá (pomáhajú hlien dostať von z dýchacích ciest). Mnohé z prípravkov si môžu ľudia kúpiť voľne v predajni, nepotrebujú na ne predpis od lekára.

Čítajte tiež: Žuvačky ako ich nepoznáte: Nahradia pomôcku, ktorú denne používame?

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9