Pre mnohé ženy je jednou z výhod tehotenstva to, že môžu mať sex bez obáv z ďalšieho tehotenstva. Je to však naozaj pravda?
Tehotenstvo je obdobie plné zmien – od ranných nevoľností po srdcový tep nového života vo vás. Jedna z praktických výhod tehotenstva je tá, že si nemusíte robiť starosti s antikoncepciou. Veď predsa, keď už čakáte dieťa, nemôžete otehotnieť znova... však?
Prekvapenie! Technicky to možné je. Hoci je táto situácia extrémne vzácna, existuje fenomén nazývaný superfekundácia – dvojité tehotenstvo. Zatiaľ čo šanca, že sa vám to stane, je takmer mizivá, nemožno povedať, že to je úplne vylúčené, píše sa na healthline.com. Poďme sa na to pozrieť bližšie.
Čo je superfekundácia a prečo je taká vzácna
Superfetácia nastane, keď žena otehotnie počas už prebiehajúceho tehotenstva. Áno, správne čítate – jedno vajíčko už bolo oplodnené a uhniezdené v maternici, a napriek tomu dôjde k druhej ovulácii a oplodneniu ďalšieho vajíčka. Tento fenomén je taký zriedkavý, že ani vedci nedokážu presne určiť, ako často sa vyskytuje. Doposiaľ bolo zaznamenaných len niekoľko prípadov.
Bežne, keď žena otehotnie, jej telo začne produkovať hormóny, ktoré zastavia ovuláciu na zvyšok tehotenstva. Maternica sa stáva nepreniknuteľnou pevnosťou, kde sa ďalšie vajíčko nemôže uhniezdiť, a cervikálny hlien vytvára bariéru, ktorá zabraňuje spermiám dostať sa ďalej. Všetky tieto faktory robia druhé tehotenstvo počas prvého prakticky nemožným.
Soľ môže byť príčinou rozličných zdravotných problémov: POZOR, nachádza sa aj tu!
Ako sa to môže stať?
Superfekundácia je vzácna, pretože by sa muselo stať niekoľko nepravdepodobných vecí naraz: muselo by dôjsť k ovulácii počas už prebiehajúceho tehotenstva, ďalšia spermia by musela prejsť cez ochrannú bariéru a oplodniť ďalšie vajíčko. Jediným známym fyzickým stavom, ktorý zvyšuje šancu na superfekundáciu, je existencia dvoch materníc. Aj táto anomália je však vzácna a často spôsobuje komplikácie, ako sú potraty.
Príklady žien so superfekundáciou
Medzi najznámejšie prípady patrí Jessica Allen, ktorá bola náhradnou matkou pre čínsky pár. Lekári si pôvodne mysleli, že nosí dvojičky, no po pôrode sa ukázalo, že jedno dieťa bolo biologickým potomkom Allena a jej manžela, zatiaľ čo druhé patrilo čínskemu páru. Ďalší prípad sa stal Julie Grovenburg, ktorá otehotnela dvakrát s rozdielom približne dvoch týždňov. Lekári objavili superfekundáciu počas ultrazvuku, keď zistili, že deti majú rozdielne rýchlosti rastu a odlišné dátumy pôrodu.
Superfekundácia vs. dvojčatá
Je dôležité si uvedomiť, že superfetácia nie je to isté ako počatie dvojčiat. Pri dvojčatách sú obe vajíčka oplodnené v rovnakom čase počas jedného ovulačného cyklu. Pri superfetácii sa jedno vajíčko oplodní a uhniezdi, no počas ďalšieho ovulačného cyklu dôjde k oplodneniu ďalšieho vajíčka.
Potenciálne komplikácie
Hoci je superfekundácia vzácna, môže priniesť určité riziká. Ak sú oba plody zdravé a normálne sa vyvíjajú, nemusí byť žiadne zvýšené riziko. Avšak, ak jedno dieťa zaostáva vo vývoji kvôli vekovému rozdielu, môže to spôsobiť komplikácie pri pôrode. Riziká spojené s tehotenstvom s viacerými plodmi, ako sú nízka pôrodná hmotnosť alebo predčasný pôrod, sa však týkajú aj prípadov superfekundácie.