Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Zapíjate hokejové góly alkoholom? Odhaľte, ako vám môže zničiť telo

Alkohol dokáže ľudské telo veľmi dehydratovať.
Alkohol dokáže ľudské telo veľmi dehydratovať.

Sú tu majstrovstvá sveta v hokeji a s ním aj množstvo fanúšikov, ktorí sa počas sledovania zápasov slovenskej hokejovej reprezentácie posilňujú alkoholom. Pred tým, než si na gól štrngnete pohárikom alkoholu so svojimi priateľmi, dobre to zvážte.

Alkohol dokáže riadne zamávať s ľudským telom, môže vás tak dehydratovať, že budete mať už len krôčik od smrti.

Veľká časť ľudského tela sa skladá z vody, preto keď človek neprijíma dostatok tekutín, dochádza k dehydratácii. Tá môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov ako nevoľnosť, nízky krvný tlak, únavu a mnoho ďalších, ktoré môžu byť vážne a viesť až k smrti, ak sa nelieči. Alkohol a kofeín sú dva lieky, ktoré môžu k tomu prispieť rôznymi spôsobmi. Tým, že budete vedieť, ako alkohol a kofeín ovplyvňuje hladiny tekutín v tele, vám môže pomôcť zabrániť dehydratácii.

Kedy je človek dehydratovaný?

Dehydratácia je spôsobená stratou tekutín alebo ich nedostatočným príjmom. Keď je telo v dehydrovanom stave, nefunguje správne. Príznakmi je sucho v ústach, tmavo-žltá moč, nízky výdaj moču, zapadnuté oči, nedostatok sĺz, nízky krvný tlak, rýchly srdcový pulz a letargický až komatózny stav (situácia, kedy sa človek dostane do kómy).

Ak je človek len mierne dehydratovaný, stačí, keď zvýši príjem tekutín. Avšak v prípade ťažkej dehydratácie je nutná hospitalizácia. Ak sa nelieči, môže viesť k poškodeniu mozgu, záchvatom či dokonca k smrti.

Alkohol znižuje produkciu antidiuretického hormónu

Alkohol je diuretikum, čo znamená, že spôsobuje väčšie straty tekutín, aj keď ho vypijete vo väčšej miere. Zvyšuje totiž močenie, vďaka ktorému môžete stratiť viac vody, elektrolytov a minerálov v tele, ako obvykle. Znižuje produkciu antidiuretického hormónu, ktorý používa naše telo na reabsorubciu vody. Tým, že je tento hormón zablokovaný, stratíte viac tekutín v dôsledku zvýšeného močenia.

Podľa lekárov Roberta Smitha a Dena Davidsona, pitím 50 g alkoholu môže dôjsť k strate až jedného litra tekutiny.

Kedy je riziko dehydratácie alkoholom vyššie?

Nadmerné užívanie alkoholu môže viesť k zvracaniu, čím sa naše telo vyčerpáva a stráca tekutiny. Účinky alkoholu sa u každého človeka líšia. Všeobecne však platí, že čím menej človek váži, tým kratšie trvá, kým mu alkohol spôsobí dehydratáciu alebo zvracanie.

Nadmerné pitie v krátkom čase zvyšuje vašu šancu na dehydratáciu. Je hlavnou príčinou otravy alkoholom, ktorý ovplyvňuje vašu srdcovú frekvenciu, dýchanie a dávivý reflex a následok toho môže byť fatálny.

Aj kofeínom sa strácajú tekutiny

Kofeín vo veľkých dávkach tiež môže mať diuretický efekt. Údajne však mierne dávky kofeínu, t.j. 200 až 300 mg, alebo dve až štyri šálky uvarenej kávy denne, nemajú škodlivé účinky u zdravých ľudí. Naopak, väčšie dávky kofeínu môžu vyvolať zvracanie, čím sa znižuje obsah tekutín v tele. Ak sa budete držať denného príjmu kofeínu do 200 alebo 300 mg a piť aspoň osem 8-trojdecových pohárov vody denne, mali by ste byť v bezpečí pred dehydratáciou. Tak si užijete hokejové zápasy bez ujmy na zdraví.

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9