Pondelok6. máj 2024, meniny má Hermína, zajtra Monika

Rovnako účinné ako RÚŠKO? Podľa odborníka by PANDÉMIA zrejme skončila, ak by sme robili TOTO!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

"Mlčať je zlato, hovoriť striebro." Toto staré príslovie oceňujú v súčasnosti odborníci, ako spôsob spomalenia šírenia koronavírusu. Tvrdia, že by jednoducho stačilo v spoločnosti menej rozprávať a pandémia by ustúpila!

Koronavírus sa prenáša primárne kvapôčkami z nosa a úst pri smrkaní, kýchaní, kašľaní, no aj pri spievaní či rozprávaní. Dopadajú na okolité povrchy alebo zostávajú vo vzduchu. I keď nosením rúška do značnej miery zabraňujeme šíreniu choroby, podľa výskumu, ktorý analyzoval theatlantic.com, hlasné rozprávanie zvyšuje množstvo kvapôčok vytlačených z úst do vzduchu a ak sme prenášačom, aj takto ohrozujeme ľudí okolo nás. Odborníci preto odporúčajú rozprávať na verejnosti tichšie, ideálne vôbec nie.

Čítajte tiež: Výplod mysle alebo VAROVNÝ signál organizmu? PRAVDA o zvláštnom jave Déjà vu, ktorý mnohí zažívajú!

Kričaním vypúšťame do okolia desaťnásobne viac kvapôčok

Túto teóriu podporuje štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Experti v nej merali množstvo častíc vypustených z úst dobrovoľníkov pri hlasnom a tichšom hovorení určitej frázy. Dospeli k jednoznačnému záveru, že pri hlasnom rozprávaní vypustíme do okolia omnoho viac kvapôčok, ktoré by mohli obsahovať Covid-19, než pri hovorení tichým hlasom.

Rovnako účinné ako RÚŠKO?
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Špecialista na prenosné choroby Jose L. Jimenez z University of Colorado v Boulderi pre denník The Atlantic uviedol: „Ľudia musia pochopiť, že tento vírus je vo vzduchu a že pri kriku alebo hlasnom rozprávaní ho tam vypúšťame 10-krát viac ako pri tichom rozprávaní.

Takmer účinné ako rúško

Jiminez tvrdí, že ak mlčíme, je až o 98% menšia pravdepodobnosť prenosu vzdušných častíc v porovnaní s hlasným rozprávaním. Pri šepote a tichom rozprávaní je pravdepodobnosť rozšírenia kvapôčok nižšia o 80%.  To znamená, že hovoriť tichšie - alebo vôbec - môže byť pri prevencii šírenia ochorenia Covid-19 takmer rovnako účinné ako rúško. 

„Pravdou je, že keby všetci prestali na jeden alebo dva mesiace rozprávať, pandémia by pravdepodobne skončila," dodal Jimenez.

Viac o téme: VírusPrevenciaPandémiaKoronavírus
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9