Pondelok6. máj 2024, meniny má Hermína, zajtra Monika

Odborníci zdôrazňujú: PRENOS vírusu opičích kiahní z človeka na človeka sa dá ZASTAVIŤ

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Ohniská opičích kiahní v neendemických krajinách sa dajú zvládnuť a prenos vírusu z človeka na človeka je možné zastaviť, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra AFP.

Doposiaľ bolo zaznamenaných menej než 200 potvrdených a predpokladaných prípadov tohto zriedkavého ochorenia, spresnila riaditeľka WHO pre infekčné choroby Maria Van Kerkhoveová.

"Toto je situácia, ktorá sa dá zvládnuť, najmä v krajinách, kde pozorujeme tieto epidémie, ku ktorým dochádza v celej Európe a tiež v Severnej Amerike," uviedla Van Kerkhoveová naživo na kanáloch zdravotníckej agentúry OSN na sociálnych sieťach.

Čítajte tiež: Veľký OMYL o umývaní VLASOV, kvôli ktorému to robíte stále ZLE: Takto to je SPRÁVNE!

"Chceme zastaviť prenos z človeka na človeka. Môžeme to urobiť v neendemických krajinách," spresnila.

K prenosu tohto ochorenia dochádza podľa nej prostredníctvom "úzkeho fyzického kontaktu: kontaktu koža na kožu" a väčšina doteraz identifikovaných osôb nemala vážny priebeh choroby, cituje ju AFP.

Odborníci zdôrazňujú: PRENOS vírusu
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: profimedia.sk)

Prvé prípady mimo Afriky

Opičie kiahne sú známe už najmenej 40 rokov a niekoľko prípadov sa prostredníctvom cestujúcich z endemických regiónov objavilo za posledných päť rokov aj v Európe, uviedla Rosamund Lewisová z núdzového programu WHO pre kiahne.

"Toto je však prvýkrát, čo vidíme prípady v mnohých krajinách súčasne a u ľudí, ktorí necestovali do endemických oblastí v Afrike," upozornila a spomenula pritom Nigériu, Kamerun, Stredoafrickú republiku a Konžskú demokratickú republiku.

"Je to primárne v živočíšnej ríši v zalesnených oblastiach. Teraz to vidíme skôr v mestských oblastiach," dodala.

Lewisová podľa AFP tiež uviedla, že zatiaľ nie je známe, či vírus zmutoval; vírusy zo širšej skupiny ortopoxvírusov však podľa nej "nemajú tendenciu mutovať a majú tendenciu byť pomerne stabilné".

Viac o téme: VírusPrevenciaOpičie kiahne
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9