Úspech v zdravotníctve: V tomto si Slovensko polepšilo!

12.02.2017

Počet orgánových transplantácií na Slovensku stúpa. Avizuje to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Na rokovanie vlády predložil vyhodnotenie plnenia národného transplantačného programu.

V roku 2015 lekári transplantovali 184 obličiek, 27 sŕdc a 34 pečení, čo bolo viac ako rok predtým, kedy transplantovali 125 obličiek, 17 sŕdc a 23 pečení. Výsledky za rok 2016 budú k dispozícii koncom marca tohto roka.

Rastie počet transplantácií

Nárast považuje ministerstvo zdravotníctva za úspech, v trende by chcelo pokračovať. V porovnaní s európskymi krajinami sa totiž Slovensko v minulosti zaraďovalo medzi tie, v ktorých orgány málo transplantujú. Národný transplantačný program prináša opatrenia, ktoré majú negatívny stav zmeniť. Plniť sa bude aj v nasledujúcich dvoch rokoch. V tomto použije ministerstvo na podporu transplantácií orgánov a tkanív 150.000 eur, a to zo svojho rozpočtu. Schválila to vláda. Peniaze sa použijú na obnovu niektorých kryokonzervačných zariadení či na zabezpečenie perfúznych boxov na transport orgánov.


Uľaví, no môže aj zabiť: Liečba chrípky vás môže stáť život!


Drucker v tomto roku hovorí aj o podpore zavedenia nových terapeutických výkonov v transplantológii.

"Pôjde predovšetkým o transplantáciu pečene u detských pacientov či o zavedenie imunoadsorpcie vo všetkých transplantačných centrách," píše ministerstvo zdravotníctva.

Rezort takisto chce, aby sa Slovensko zapájalo do medzinárodných vedecko-výskumných projektov. Výsledky má potom prinášať do praxe. Podpore darovania orgánov má pomôcť aj celonárodná mediálna kampaň.

Na Slovensku je v súčasnosti šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov. Tri sú v Bratislave a po jednom v Banskej Bystrici, Košiciach a Martine. Transplantácie pľúc sa pre slovenských pacientov vykonávajú vo Viedni.

Čítajte tiež: Neodmietajte kuraciu kožu: Pozrite sa, čo sa stane po jej konzumácii!

12.02.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia