Utorok7. máj 2024, meniny má Monika, zajtra Ingrida

Čo sa to deje? Na Slovensku zúria nebezpečné choroby!

Na Slovensku číhajú rôzne choroby!
Na Slovensku číhajú rôzne choroby! (Zdroj: thinkstock.com)

Vo viacerých okresoch Nitrianskeho kraja zaznamenali epidemiologický výskyt vírusovej hepatitídy typu A! Aby toho nebolo málo, v okrese Revúca sa zase minulý týždeň vyskytol smrteľný prípad čierneho kašľa.

Žltačka v okresoch Nitrianskeho kraja

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Leviciach považuje súčasný stav za mimoriadnu epidemiologickú situáciu. Na prelome októbra a novembra zaznamenal RÚVZ v Levickom okrese viac ako 30 sérologicky potvrdených prípadov tohto ochorenia.

V priebehu minulého týždňa nariadil celoplošnú dezinfekciu na Strednej odbornej škole na Ulici sv. Michala v Leviciach, kde sa žltačka typu A potvrdila u jednej študentky prvého ročníka.

"Epidemiologickými šetreniami sa zistilo, že študenti, ako aj zamestnanci tejto strednej školy sú podozriví z nákazy, pretože boli v priamom kontakte s osobou chorou na vírusovú hepatitídu A, ktorá je prameňom pôvodcu ochorenia a v ohnisku nákazy nemožno vylúčiť ďalšiu expozíciu ochorenia," uviedla regionálna hygienička RÚVZ v Leviciach Alena Frtúsová.

Úrad okrem toho zistil, že žiaci aj zamestnanci strednej školy, kde sa nákaza vyskytla, sa podieľali aj na príprave a predaji cukrárskych výrobkov v cukrárni Snežienka. Aj preto RÚVZ okrem iných hygienických a dezinfekčných opatrení zakázal študentom a zamestnancom školy manipuláciu s potravinami a nápojmi.

V Levickom okrese bol výskyt žltačky pred časom potvrdený aj v obci Šalov. Pred žltačkou typu A už občanov varoval aj RÚVZ v Komárne.

 "Od 6. novembra evidujeme v okrese Komárno jedno potvrdené ochorenie v obci Pribeta. Ďalej sú zaznamenané početné osoby, ktoré boli v kontakte s chorými a môžu sa nachádzať v takzvanom inkubačnom čase. Tieto osoby napriek tomu, že ešte nemajú rozvinuté klinické príznaky ochorenia môžu už nákazu ďalej šíriť a preniesť ochorenie na ďalších občanov. Dôležitou prevenciou je najmä dôsledné umývanie rúk pod tečúcou vodou s použitím mydla po každom použití toalety, pred jedlom, pitím, fajčením, ale napríklad aj pred vložením žuvačky alebo cukríka do úst. Vhodná je aj dezinfekcia rúk alkoholovými dezinfekčnými prostriedkami," uvádza sa v stanovisku RÚVZ v Komárne.

Zložitá situácie ja aj v okrese Zlaté Moravce, kde bolo doteraz sérologoicky potvrdených 30 prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A. RÚVZ v Nitre preto odporučil obciam v okrese Zlaté Moravce dezinfekciu volebných priestorov.

Smrteľný prípad čierneho kašľa

Výskyt chrípky v Banskobystrickom kraji tento týždeň klesol, no v okrese Revúca sa objavil prípad čierneho kašľa, na ktorý zomrelo malé dieťa.

"Išlo o mesačného chlapčeka z obce Licince, u ktorého bola laboratórne potvrdená baktéria Bordetella pertussis, ako aj prítomnosť toxínu, ktorý táto baktéria produkuje," informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Dieťa najskôr hospitalizovali v Revúcej pre pretrvávajúci dusivý kašeľ a teplotu do 39 stupňov Celzia.

"V priebehu prvého dňa hospitalizácie v nemocnici v Revúcej sa zdravotný stav dieťaťa zhoršil, malo problémy so srdiečkom, dýchaním, zlý krvný obraz. Previezli ho do banskobystrickej detskej nemocnice. Tam dieťa zaintubovali, ale napriek intenzívnej liečbe došlo ku kardiopulmonálnemu zlyhaniu a úmrtiu chlapčeka. Prípad je z epidemiologického hľadiska v štádiu riešenia," dodala Tolnayová.

Ako uviedla, epidemiológovia zaznamenali v porovnaní s uplynulým týždňom, zrejme aj vplyvom priaznivého, teplého počasia, takmer 12-percentný pokles akútnych respiračných ochorení (ARO) a o štvrtinu nižší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). Klesajúca tendencia sa v medziročnom porovnaní prejavila len v prípade chrípky. U respiračných ochorení je výskyt vyšší o 11 percent.

Banskobystrický RÚVZ eviduje 5209 chorých na ARO, čo predstavuje chorobnosť 1509 osôb na 100.000 obyvateľov. Najviac pacientov je v okresoch Lučenec, Veľký Krtíš a Zvolen. CHPO sa vyskytli takmer v 300 prípadoch, čo je chorobnosť viac ako 84 osôb na 100.000 obyvateľov. V počte chorých je na tom najhoršie okres Veľký Krtíš, Žarnovica, Lučenec a Poltár.

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9