Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

Stres na pracovisku, ako ho eliminovať?

Stres v práci, stres doma. Ako sa uvoľniť a dopriať si vytúžený oddych? Zobraziť galériu (2)
Stres v práci, stres doma. Ako sa uvoľniť a dopriať si vytúžený oddych? (Zdroj: Thinstock.com)

Veľa sa hovorí o tom, čo je to stres, ale možno málokto vie, že zakladateľ teórie stresu Hans (János) Selye je pôvodom z Komárna a výskumom stresu sa zaoberal viac ako 40 rokov. Za rozpracovanie teórie stresu bol Hans Selye niekoľkokrát navrhnutý na Nobelovu cenu (v rokoch 1949 až 1953) za medicínu1.

Aj keď Nobelovu cenu nakoniec  nikdy nezískal jeho koncepcia stresu patrí k zásadným míľnikom modernej medicíny.  A bol to práve on kto povedal: „Stres patrí k životu rovnako ako vzduch a dýchanie.  Existuje jediný spôsob,ako sa stresu vyhnúť. Zomrieť2. “

Práca a stres

Všetci dobre vieme, ako veľa času trávime v práci - vlastne väčšinu života, však? A aj tu sa stretávame s množstvom situácií, ktoré v nás vyvolávajú stres. Nepríjemné úlohy, pracovné povinnosti, kopa vybavovačiek, nevrlí kolegovia, nervózni šéfovia, horiace termíny v práci, i doma.

Existuje veľmi veľa techník, ktorými človek môže eliminovať stres na pracovisku, nie je však možné ich využitie paušalizovať – je nutné vychádzať z typu osobnosti a jej citlivosti na účinky stresu. Niekedy je však omnoho efektívnejšie urobiť zmenu vo svojom myslení, ktorá bude viesť k vyššej odolnosti voči stresu. 

PaedDr. Karel Kostka z Ústavu pedagogiky a sociálnych štúdií v Olomouci odporúča dodržiavať tieto techniky pre pracovnú činnosť 3.

  • Akýkoľvek problém, ktorý sa objaví, brať ako výzvu
  • Nenechať sa vyviesť z miery zmenami, považovať život za neustálu adaptáciu na meniace sa podmienky a okolnosti
  • Pri riešení problému si predstaviť najhoršiu možnú alternatívu, a keď sa s ňou stotožníme, vždy môže byť výsledok len lepší
  • Rozhodovať sa hneď, neodkladať rozhodnutia a neodsúvať ich
  • Nenechať sa ako vedúci organizácie vťahovať do drobnejších operatívnych problémov
  • Vsadiť na otvorenú a priamu komunikáciu s kolegami, v prípade konfliktov medzi podriadenými sa snažiť aktívne zastávať rolu mediátora
  • Pracovať vždy, ak je to možné v pohodlnej a ergonometricky zdravej pozícii, nepreháňať to s poriadkom na pracovnom stole. Určitá miera neporiadku môže pôsobiť ukľudňujúco, odstraňovať napätie a trému
  • Zásadne nepoužívať metódu príkazov a zákazov, ale snažiť sa pozitívnou energiou, entuziazmom a vizionárstvom nadchnúť svojich spolupracovníkov
  • Odporúča sa za spolupracovníkov vybrať osoby, ktoré majú na prvom mieste vynikajúce ľudské kvality, až na druhom mieste hodnotiť ich odbornú znalosť
  • Čo nemôžeme žiadnym spôsobom ovplyvniť a zmeniť,  prijať kľudne, bez emócií
  • Neúspech nie je katastrofa, mali by sme ho považovať za prirodzenú súčasť života a práce, súčasne aj za podstatný motivačný aspekt možného budúceho úspechu.
  • Základom a stredobodom života by mala byť naša rodina, ktorá by mala byť na prvom mieste
  • Negatívne emócie si, pokiaľ je to aspoň trochu možné, nepripúšťať.

Stresuje vás práca? Skúste
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: PR článok)

A ešte poznámka: Aj v práci platí to, o čom často písali už myslitelia v starovekom Grécku: Existuje jeden liek na stres, ktorý je lepší ako všetko ostatné dohromady, a to je smiech. Smiech je pre stresový systém organizmu signálom „Vypnúť.“

Ak máte pocit, že techniky,  ktoré ste skúšali, nepomáhajú, je tu pre vás rastlinný liek PERSEN® alebo PERSEN® forte. Kombinuje v sebe silu troch liečivých bylín s upokojujúcim účinkom a používa sa ako denné sedatívum pri psychickej záťaži, nepokoji, podráždenosti a ťažkostiach so zaspávaním. Je vhodný ako úvodná liečba miernych porúch, kde použitie silných liekov na upokojenie nie je opodstatnené.4

Názov lieku: Persen®, Persen® forte. Zloženie: Persen®: Každá obalená tableta obsahuje

35 mg suchého vodno-alkoholového extraktu z koreňa valeriány lekárskej (4-7:1), 17,5 mg suchého extraktu z listu medovky lekárskej (3-6:1), 17,5 mg suchého extraktu z listu mäty piepornej (3-6:1).

Persen® forte: Každá kapsula obsahuje 87,5 mg suchého vodno-alkoholového extraktu z koreňa valeriány lekárskej (4-7:1), 17,5 mg suchého extraktu z listu medovky lekárskej (3-6:1), 17,5 mg suchého extraktu z listu mäty piepornej (3-6:1).

Terapeutické indikácie: Rastlinný liek, ktorý sa odporúča na zmiernenie ľahkých prechodných foriem nervového napätia (ako denné sedatívum pri psychickej záťaži, nepokoji, podráždenosti) a/alebo dočasných ťažkostiach so zaspávaním.

Dávkovanie a spôsob podávania

Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov: Pri psychickej záťaži, nepokoji alebo podráždenosti sa odporúča užívať 3-4 tablety Persenu 3-krát denne alebo 2 kapsuly Persenu forte 2-krát denne. Pri nespavosti sa odporúča užiť 3-4 tablety Persenu alebo 2 kapsuly Persenu forte jednu hodinu pred spaním.

Dátum revízie textu: Január 2016

Informácia je určená pre laickú verejnosť. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Pred začatím užívania lieku si pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu pre používateľov. O používaní lieku a prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

  1. http://nobelprize.org/nomination/medicine/nomination.php?string=Selye&action=simplesearch&submit.x=8&submit.y=12, 13.7.2016.
  2. Zdroj:  http://citaty.net/autori/hans-selye/?q=269930
  3. Kostka, K.: Techniky zvládaní stresu. Ústav pedagogiky a sociálních studií Olomouc, http://www.kostka-skola.cz/archiv/soubor/KOSTKA-72798-techniky-zvladani-stresu.pdf , 13.7.2016
  4. Písomná informácia pre používateľov Persen, Persen forte, január 2016

Ide o článok komerčného charakteru

Nahlásiť chybu

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9