Prečo by ste mali zvážiť pitie PIVA? Nečakaný vplyv obľúbeného nápoja na sexuálny život

23.05.2020

Pitie piva pravidelne, to je také slovenské. No vedeli ste, že pivo pôsobí sedatívne a v súčasnosti nám viac škodí ako pomáha? Ako nepodľahnúť zavádzajúcemu marketingu a vybrať si ten správny drink?

Kde je skutočná pravda o pive a prečo sa hovorí, že z neho rastie brucho? Čítajte ďalej a zistite, ako pristúpiť k tomuto nápoju a robiť tie správne voľby.

Čítajte tiež: HORŠIE následky, ako keby ste pili KOLU: Tento nápoj prekonal ostatné sladené nápoje!

Keď sa tak stretávam s kamarátmi, známymi a klientami pri poradenstve, ako si nastaviť životosprávu, tak skôr či neskôr prídeme k otázke alkoholu. Bohužiaľ, asi je to tak, že na tom našom Slovensku je alkohol v podnikoch často lacnejší ako nealko. Zároveň je práve alkohol často dôvodom zlyhania predsavzatí a správnej sebadisciplíny, ktorá je potrebná pri zmene návykov a obnove zdravia našich buniek tak, aby sme využili ich plný potenciál. Vedeli ste, že sa za rok 2010 Slovensku vipilo 64 litrov piva na hlavu? Či už je to údaj na liter presný je v podstate jedno, vieme, že to nie je málo…

Pozor, nechcem tu teraz zo seba robiť svätca, lebo nejaké to nepasterizované, alebo kvasinkové pivo si raz za čas aj sám rád doprajem. Skôr chcem však poukázať na fakt, že pre mnohých ľudí sa pivo stalo úplne normálnym každodenným nápojom, čo výrazne prispieva k negatívnym hormonálnym odpovediam organizmu. Aj preto chlapom rastú bruchá, ženské prsia, a ich libido výrazne klesá….

3 fakty, prečo pivo viac škodí ako pomáha

  • Alkohol – metla ľudstva 
  • Vysoký obsah sacharidov – metla zdravia 
  • Vysoký obsah estrogénov – novinka, ktorá je dôležitá

Alkohol a vysoký obsah sacharidov sú už celkom známe veci, ktoré teraz nebudeme rozoberať do detailov. Môžeme si len pripomenúť, že pri zamyslení sa nad vplyvom akejkoľvek potraviny sa vždy snažím na vec pozrieť z dvoch pohľadov: 

  1. Aká je biologická hodnota potraviny(makronutrienty, vitamíny, minerály, stopové prvky)
  2. Aký je fyziologický vplyv potraviny (hormonálny vplyv, energia po konzumácii) 

Z pohľadu biologickej hodnoty, môže byť kvalitné nepasterizované pivo úplne skvelá vec i keď vhodné len pre tých, ktorý si svoje sacharidy môžu dovoliť, alebo lepšie povedané, že si ich zaslúžili (športom, aktivitou, správnym životným štýlom minimálne v 80 % času.)

Pivo je oslavované najmä vďaka vysokému obsahu minerálov a vitamínov skupiny B. Dokonca som sa už stretol s názorom, že keby pivo neobsahovalo alkohol, tak by mohlo byť výbornou náhradou iontových nápojov. Z časti by sa s tým dalo súhlasiť pretože v pive sú prírodné sacharidy a výživové hodnoty sú na dosť dobrej úrovni. Problém je však ten, že v nealkoholickom pive je aj obsah vitamínov a minerálov minimálny a my zároveň už dobre vieme, že nie je pivo ako pivo. Asi mi dáte za pravdu, že je veľký rozdiel medzi pivom nepasterizovaným a vodovým.

Trendy a pitie piva

Trend prispôsobenia chutí, alebo skôr zámernej manipulácie k zvýšenej spotrebe platí nielen v pivárenskom priemysle, ale aj v mliekarenstve, či kávovom priemysle. Dôkazom je aj vyjadrenie šéfky jednej značky piva Door Plantengovej, ktorá celú vec obhajuje tým, že zákazníkovi treba trafiť chuť. Problémom je však to, že väčšine ľahko trafíte chuť tým, že ponúknete sladšiu alternatívu. Vieme, že cukor je svojím spôsobom droga, ktorá obsadzuje rovnaké receptoty ako kokaín.

Pitie piva a kritický problém = obsah estrogénnov a vplyv na naše hormóny

To, že alkohol škodí a môžeme ho akceptovať len v množstve 1- 2 pohárov vína, či piva, to dobre vieme. To, že pivo má celkom dobrú biologickú hodnotu, to vieme tiež, no to, že pivo reálne potláča produkciu voľného estrogénu, pôsobí ako silné sedatívum a celkovo tak oslabuje libido a prispieva k zvýšenému obsahu estrogénov v našom tele, to asi už nebolo tak jasné.

Sám som si týchto efektov nebol vedomý, až kým som sa skutočne nad tým celým nezamyslel a začal sledovať jasné prejavy dôsledkov na sebe samom a ľuďoch vôkol mňa. Osobne môžem teraz jesne prehlásiť, že večerná konzumácia piva mi nerobila dobre (ospalosť, záťaž obličiek, vnútorný chlad, zvýšená produkcia inzulínu), oproti večernej konzunmácii červeného vína (pohoda, kreativita, vnútorné teplo, dobré trávenie). 

Navyše, je dôležité hodnotiť aj pocit na druhý deň ráno, kde sa po rozumnej konzumácii kvalitného čitého suchého vína, cítime úplne super, pričom po konzumácii piva, poznáme skôr „feel like a shit“ rána. Dôvodom je najmä výrazný pokles cukru v krvi, ktorý zažívame práve keď to večer preženieme s rýchlymi sacharidmi (a tých má pivo veru dosť).

Vedecky tu ide o to, že pivo vyrábané z chmeľu (99%), obsahuje prírodné fytoestrogény, ktoré práve výrazne inhibitujú produkciu voľného testosterónu a zvyšuju hladinu nežiadúceho typu estrogénu E2 (Estradiolu) To je aj samotný problém “zdravej” sóje, či ďalších xenoestrogénových potravín ako pšenica, spracované mliečne výrobky a polotovary, ktoré obsahujú chémiu a konzervanty.

To všetko prispieva k aromáze, nežiadúcemu procesu v našom tele, ktorého následky sa jasne odrážajú vo zvýšenej tendencii ukladať tuk, podľahnúť depresii, či oslabenej schopnosti sústredenia a kritického myslenia.

Triezvy pohľad na pitie piva, alebo ako si vybrať pivko za odmenu

Ako som už spomenul na začiatku, nebudem sa teraz hrať na svätca a úplne zakazovať čo i len kvapku piva, či vína, keďže si myslím, že spoločenské pitie piva raz za týždeň vôbec nie je našim najväčším problémom. Dôležité je však mať nad vecou kontrolu a vedieť si správne vybrať. Preto aj pri pive odporúčam tak max 1-2 poriadne pivá za týždeň. Fintou je zistiť, či by bolo možné zabezpečiť pivo, ktoré nieje vyrobené z chmeľu, alebo je jeho obsah minimálny. Z tohto pohľadu ma zaujalo práve konopné pivo.

Záver 

Suma sumárum, všeobecne sa nedajú robiť závery pre každého. Určite sú ľudia, ktorí v pohode môžu zvládnuť 1 pivko denne a mať veci pod kontrolou. Realita je však taká, že to skôr prispieva k budovaniu zlého návyku ako dobrého. To platí najmä pre mužov, keďže na ženy to pivo až tak estrogénnovo nepôsobí a dokonca vie v malom množstve vyvolať skôr dobrú náladu. Sacharidy a zvýšené vylučovanie inzulínu je však u všetkých rovnaké a tak opäť len pripomeniem, že každý podľa vlastného sevdomia. Ako fintičku odporúčam citrón do piva, ktorý vie nie len osviežiť, ale aj čiastočne znížiť “damage”.

Keď sa však pozrieme na celú vec zo socioekonomického pohľadu využitia potenciálu mladej generácie, tak si len osobne myslím, že keby sme sa stretávali viac v kaviarňach ako v pivárňach, tak vymyslíme viac konštruktívnych nápadov a percento úspečných mladých ľudí, ktorí sa realizujú a živia vlastnou prospešnou činnosťou by sa výrazne zvýšilo. Len sa tak zamyslime nad obsahom rozhovorov pri pive v porovnaní napríklad s čajom, vínom, alebo kávou…

O odborníkovi

Podnikateľ, inovátor, biohacker a dobrodruh. Tak sa dá charakterizovať Dušan Plichta, ktorý svoju vášeň pre chutné jedlo a vylepšovanie životosprávy premenil do značky Powerlogy. Ide o koncept funkčných potravín čistej chuti, ktoré dodávajú kvalitnú energiu pre telo aj mozog. Vďaka inovatívnemu prístupu zlepšuje stravovacie návyky mnohým domácnostiam na Slovensku i v Českej republike. Viac sa o Dušanovi dočítate na www.dusanplichta.com

Fotogaléria


Tagy:
pivo zdravie prevencia Dušan Plichta

23.05.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: Dušan Plichta radí

Ďalšie články

Diskusia