Milióny ľudí nedajú na to dopustiť pri pití vody: Pravda o filtrovaní, ktorá vám otvorí oči!

Zdroj: thinkstock.com
2019-08-27 16:00:00

Používajú sa vtedy, ak chceme zničiť baktérie a prebytok chlóru vo vode. Reč je o filtroch na vodu, ktoré odstraňujú rôzne škodlivé látky, ktoré by mohli nejakým spôsobom ohroziť zdravie človeka. U mnohých sa "udomácnili", no sú skutočne potrebné? V niektorých prípadoch nie!

Voda z vodovodu sa často spája s toxickým prvkom - chlórom. Aj keď je pre nás neškodný, ak je ho vo vode nadbytok a my ju pijeme každý deň priamo z vodovodu, môže napáchať nemalé škody. Podľa Dr. Herberta Schwartza z Cumberland County College vo Vinemane spôsobuje voda z vodovodu srdcové problémy a predčasnú senilitu. Dokonca je tu istá súvislosť medzi chlórovanou vodou a karcinogénom hrubého čreva a konečníka.

Čítajte tiež: Varovanie napísané v tvári: Priveľa alkoholu spoznáte na svojom vzhľade!

Čistá voda je nevyhnutná a mala by byť základom zdravia pre každého z nás. Práve filtráciou sa zbavíme škodlivých látok, vrátane chlóru a môžeme tak dosiahnuť vhodné vlastnosti vody. Podľa výživového poradcu Dušana Plichtu však vodné filtre nemusia mať zmysel. 

Zbytočné filtrovanie?

Filtre nám však môžu preukázať inú "službu", s ktorou rozhodnete nebudete spokojní. Naopak, môžu nám len zbytočne ublížiť! V skutočnosti je kvalita vody na Slovensku veľmi dobrá, takže sa nemáme čoho obávať. Napriek tomu ju mnohí filtrujú zo strachu z nebezpečných látok, ktoré môžu byť v tekutine z vodovodného kohútika. Prevažná časť regiónov má k dispozícii tvrdú vodu s obsahom dôležitých minerálnych látok, ktoré potrebuje každý ľudský organizmus. Pitie tvrdšej vody sa pritom odporúča pre obsah týchto látok.

Avšak filtrovaním dochádza k zmenám v tekutine - mení sa obsah minerálov, ktoré sa tým strácajú! Tak zbytočne prichádzame o dôležité látky a náš organizmus tým pádom nemusí mať nič z pitia vody z vodovodu, ak sa neráta pitný režim.

Podľa výživového poradcu Dušana Plichtu môže prečistenie vody znamenať viac škody ako úžitku. Odborník kontaktoval odborníkov z Výskumného ústavu vodného hospodárstva v Bratislave a dozvedel sa zaujímavé informácie o filtrovaní vody. Hoci filtre nás majú zbaviť chlóru a iných toxických látok z vody, pri mnohých z nich sa zistil výskyt oveľa viac baktérií, ktoré sa veľmi radi živia práve na filtroch! Je to kvôli zachyteným zložkám z pitnej vody. 

Navyše, voda u nás nie je taká závažná, aby sa musela filtrovať. Napríklad v Londýne má filtrovanie zmysel, keďže voda je viac znečistená. Ak sa rozhodnete pre filtrovanie, dôležitý je aj výber filtra. 

Odstránia zlé, ale i dobré látky

Podľa odborníka na výživu Ing. Libora Javra je dôležitý výber filtra. Niektoré z nich nás zbavia dokonca nielen škodlivých látok, ale aj tých dobrých.  

"Filtre si treba vyberať od stupňa nevhodnosti pitnej vody, buď veľmi  jednoduché, ktoré ošetrujú iba mierne množstvo vody a tým zanechávajú ionizáciu, minerály a iné zdravé vlastnosti vody, avšak samozrejme nie sú úplne účinné pri zachytávaní nečistôt. Problém sa môže vyskytovať pri skutočne funkčných filtroch, ktoré radikálne očistia vodu od všetkých látok nielen tých zlých, ale aj dobrých, preto takéto filtre by mali mať, čo aj väčšinou majú, opätovný systém mineralizácie vody," upozorňuje Ing. Libor Javro.

Máte doma filter bez systému mineralizácie? Aj v tomto prípade je tu riešenie.

"Ak by daný systém mineralizácie nemali, je vhodné si potom dopĺňať minerály pomocou minerálnej vody," dodal nutričný špecialista.

Filtrovanie vody nie je úplne na škodu, no nič sa nemá preháňať. Hovorí sa, že aj prehnaná čistota škodí, čo platí dvojnásobne aj v tomto prípade. Filtrovať však môžu bez výčitiek tí, ktorí bývajú v oblasti bez verejného vodovodu. 

Fotogaléria


Tagy:
voda škodlivé látky filtre

2019-08-27 16:00:00  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

Novinky

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia